Times: Šéf W.H.O. Tedros by mohl čelit obvinění z genocidy

Times: Šéf W.H.O. Tedros by mohl čelit obvinění z genocidy

Vedoucí Světové zdravotnické organizace (W.H.O.) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus čelí výzvě k trestnímu stíhání kvůli svému údajnému podílu na řízení bezpečnostních sil ve své etiopské vlasti.

List The Times of London píše, že americký ekonom nominovaný na Nobelovu cenu míru David Steinman obvinil pětapadesátiletého kariérního byrokrata z toho, že byl jedním ze tří úředníků, kteří v letech 2013 až 2015 řídili etiopské bezpečnostní služby.

Tedros byl v letech 2005 až 2012 tamním ministrem zdravotnictví a jeho ministrem zahraničí až do roku 2016, kdy byla jeho komunistická Tigrayská Lidově osvobozenecká fronta (TPLF) hlavním členem vládní koalice.Analytici, údajně včetně amerických vládních činitelů, zařadili TPLF do Globální teroristické databáze.

Deník Times píše, že Steinman, ekonom a aktivista nominovaný loni na cenu za mír, podal stížnost u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

Tvrdí, že Tedros „byl rozhodujícím činitelem ve vztahu k akcím bezpečnostních služeb, které zahrnovaly zabíjení, svévolné zadržování a mučení Etiopanů“.

Stížnost žalobcům u ICC přichází poté, co náčelník etiopské armády generál Berhanu Jula vyzval minulý měsíc vůdce WHO k rezignaci. Obvinil ho, že se snaží získat zbraně pro region Tigray, kde etiopská armáda bojuje proti místním silám.

Steinman dodal, že americká zpráva uvádí „další zdokumentované zločiny“. Obvinil Tedrose, že je zapojen do „zastrašování opozičních kandidátů a stoupenců“, včetně „svévolného zatýkání… a zdlouhavé vyšetřovací vazby“.

Podle deníku Times stížnost rovněž uváděla, že Tedros dohlížel na „zabíjení a způsobení vážné tělesné a duševní újmy příslušníkům kmenů Amhara, Konso, Oromo a Somali s úmyslem tyto kmeny zcela nebo zčásti zničit“.

Tedros obvinění i veškerá provinění popřel. Ještě minulý měsíc vydal prohlášení, v němž se zabýval současnou situací v Tigray.

„Objevily se zprávy, které naznačují, že se v této situaci přikláním na něčí stranu,“ řekl. „To není pravda a já chci říct, že jsem jen na jedné straně a to je strana míru.“

Není to poprvé, co se Tedros ve své etiopské vlasti ocitl v centru kontroverze.

V říjnu 2017 jmenoval zimbabwského Roberta Mugabeho „vyslancem dobré vůle“ pro pomoc v boji proti nepřenosným nemocem v Africe, což vyvolalo pobouření zdravotníků a skupin bojujících za lidská práva. Tehdy si New York Times všiml:

Úloha velvyslance dobré vůle je do značné míry symbolická, ale skupiny hájící práva byly sžíravé v reakci na symbolismus jejího předání muži, jehož vedení podle nich vedlo ke kolapsu zdravotnictví a k velkému porušování práv v Zimbabwe.

V důsledku kritiky Tedros nakonec své rozhodnutí naklonit si Mugabeho zrušil.

Začátkem letošního roku prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opustí W.H.O. v červenci 2021 poté, co obvinil Tedrose, že nedělá dost pro to, aby pohnal Čínu k zodpovědnosti za počáteční pokusy utajit nákazu koronavirem před zbytkem světa.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*