Tichý oceán se doslova plní plastovými odpadky

Tichý oceán se doslova plní plastovými odpadky

Začínáme si uvědomovat, že existují velmi vážné důsledky, kvůli velkému množství plastového odpadu, kterým plníme naše oceány a  který se nikdy biologicky nerozloží. Ve skutečnosti se jedná o jednu z největších ekologických katastrof všech dob a dosud o ní jen zřídka uslyšíte. Prakticky každá molekula z plastu, která byla kdy vytvořena, někde stále existuje a my všichni stále používáme věci vyrobené z plastu denodenně.

Přemýšleli jste někdy, kde všechen ten plast mizí? Pravdou je, že mnoho  skončí v našich oceánech. Ve skutečnosti lidstvo produkuje přibližně 100 miliard kilogramů plastu ročně a asi deset procent z celkového počtu skončí v našich oceánech. Jinými slovy, pomalu, ale jistě plníme naše oceány s našimi odpadky. V severní části Tichého oceánu, je oblast s obrovským prostorem naplněným tolika odpadky, že se stala známá pod názvem „Great Pacific Garbage Patch“ a „Pacific Trash Vortex“. Tato oblast zaplněná našimi plastovými odpadky se táhne odHavaje po Japonsko a dle odhadu je větší, než celý kontinent Spojených států. Obsahuje asi 100 milionů tun plastu a každý rok se zvětšuje.

Great Pacific Garbage Patch, Foto : scubadivedestinations.com
Great Pacific Garbage Patch, Foto : scubadivedestinations.com

Když lidé slyší termín „Great Pacific Garbage Patch,“ očekávají, že naleznou miliony plastových láhví, plovoucích kolem. Ale to není ten skutečný problém, kterému čelíme. Když se plast dostane do oceánu, tak se nikdy biologicky nerozloží, ale nastane tzv. „fotodegradace“. Fotodegradace je skupinou fyzikálních procesů uplatňujících se při degradaci plastů se zkrácenou životností. Zdrojem světelného záření majícího vliv na degradační procesy je sluneční svit. Světelné záření dopadající na ozařovaný plast může být jeho povrchem odraženo, rozptýleno, propuštěno nebo absorbováno.

Fotochemické změny probíhají tehdy je-li absorbováno světelné záření o určité vlnové délce. Například karbonylová skupina C=O absorbuje záření o vlnové délce 187 nm a v rozmezí délek od 280 nm do 320 nm. Vazba C-C pak absorbuje záření o vlnové délce 195 nm a 230 nm až 250 nm. V polymerech, které obsahují výše uvedené skupiny budou při ozařování těmito vlnovými délkami indukovány fotochemické reakce. Absorpcí světelného záření se zvětší obsah energie makromolekuly, která se dostává do vyššího energetického stavu. Největší část absorbované energie se spotřebuje na převod elektronového systému do vyššího kvantového stavu. Zbytek této energie je využit na tvorbu volných radikálů v makromolekulách indukujících rozklad některých plastů. zdroj wikipedia

Takže se z oceánů stává „plastová polévka“ s miliardy a miliardy mikroskopických kousků plastu. Některé z nich jsou přibližně velikosti nehtu vašeho malíčku, ale většina kousků je mnohem menší.

Pro více informací ohledně Great Garbage Patch se podívejte v angličtině na krátké video níže.

I když se do našich oceánů dostává mnoho různých druhů odpadků, plast je zvláště znepokojující.

Ano, plast se dělí na malé komponenty, ale nikdy nezmizí. Takže plastová láhev, kterou dnes hodíte přes palubu, bude existovat v nějaké podobě i za sto let.

Pravděpodobně největší nebezpečí, které to pro nás všechny představuje je, že se plast dostává do našeho potravního řetězce.

Podle kapitána Charlese Moora, se plast nachází ve významném procentu u ryb, které jeho tým chytí.

„ 35 procent ryb, které jsme chytily, měly v průměru dva kusy plastu v žaludku.“

Ale ryby jsou jen část příběhu. Stačí se podívat na následující článek na Wikipedii zde.


Některé z těchto plastů skončí v žaludku mořských ptáků, zvířat a jejich mláďat, včetně mořských želv a albatrosů. Z 1,5milionu albatrosů , kteří obývají oblast Midway, téměř u všech byl zjištěn plast v jejich trávicím systému. Přibližně jedna třetina jejich mláďat umírá a většina těchto úmrtí jsou kvůli tomu, že je rodiče krmí plasty. Dvacet tun plastových úlomků vyplaví Midway každý rok a z toho asi pět tun zkonzumují mláďata albatrosů.

Ale to, čeho jsme svědky, je jen začátek. Plastová polévka v našich oceánech začíná blokovat sluneční světlo, které se nedostane k řasám a planktonu, které tvoří samotný základ potravního řetězce.“

A to může způsobit naprosto masivní potravinovou krizi.

Pokud ohrozíme společenství řas a planktonu, celý potravinový řetězec se může změnit. Zvířata, jako jsou ryby a želvy, které se živí řasami a planktonem budou mít méně jídla. Pokud začnou tyto zvířata umírat, bude méně potravy i pro dravce, jako jsou tuňáci, žraloci, velryby.

To by v konečném důsledku znamenalo mnohem méně potravy z oceánů pro celé lidstvo.

Pokud dostanou budoucí generace šanci na přežití, budou se na nás pravděpodobně ohlížet jako na „plastové blázny“. Téměř vše, co kupujeme, přijde zabalené, nebo obsažené v této látce, která nebude nikdy biologicky rozložená. Ale stále pokračujeme ve vyhazování miliard tun na naše skládky a do našich oceánů, aniž bychom hleděli na důsledky.

Neexistuje žáden způsob, abychom byli někdy tuto plastovou polévku, kterou jsme vytvořili v oceánu, schopni vyčistit. Ale bylo by hezké, kdybychom to alespoň přestali dělat každý den horší.

Bohužel, se jen velmi málo lidí zajímá o to, co bychom měli dělat, abychom předešli této nadcházející krizi.

zdroj : http://themostimportantnews.com/archives/the-great-pacific-garbage-patch-we-are-literally-filling-up-the-pacific-ocean-with-plastic

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*