Vznikly dvě nesmiřitelné koalice, které jdou mimo formální vládně-opoziční uspořádání :

Protiruská aliance tvořená TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Přirozeným lídrem tohoto uskupení je TOP 09, ktará disponuje nejtvrdšími a nejrazantnějšími kritiky Ruska v podobě jak politiků (Schwarzenberg,  Kalousek, Štětina, Polčák, nově nyní Bursík, atd.) jakož i prakticky všemi umělci, které jsou na tuto stranu návázáni: od Kocába, přes Svěráka, Menzla, Kolářovou, Filipovskou až po já nevím už koho). Jejich pojetí je jasné : Rusko je agresor, svými imperiálními tendencemi chce uchvátit Evropu a svět, Putin je diktátor, Hitler a Stalin v jedné osobě, a proto musí být Rusko zničeno ohněm a sírou.

Tato aliance pokládá Sobotku a Zemana za zrádce českých  národních zájmů, a požaduje od nich bezpodmínečnou poslušnost pokynům Bruselu a hlavně USA. Mimochodem pikantní je to u ODS, která proti diktátu EU roky silně bojovala a jejíž europoslanci jsou členy euroskeptické frakce, jejich vůdčí představitelé drtivě odmítají politiku Bruselu proti Rusku, kategoricky vystupovali proti asociační dohodě s Ukrajinou a např v Británii mají čáku na vítězství v příštích parlamentních volbách  s polu s příslibem vystoupení z EU.

Proti nim se vytvořila aliance kritiky sankcí  proti Rusku tvořená ČSSD, KSČM a Úsvitem Zřejmě ráda by se do tohoto uskupení dostala SPOZ, jejíž čestný předseda a prezident republiky Miloš Zeman vystupuje v současné etapě jako nejtvrdší kritik sankcí. A na kritice sankcí jede jinak ovšem neviditelná Strana svobodných.

Lídrem aliance kritiky sankcí proti Rusku se stala ČSSD, ať se to už někomu líbí či nelíbí. Zatímco před volbami do EP ČSSD předváděla tu nejponíženější politiku ve vztahu k USA a Bruselu a Zaorálek  se předháněl v tom, co říci obludněji na adresu Moskvy, od posledního sumitu Rady, ve které se Sobotka nečekaně zmužile postavil proti filosofii sankcí a začal trvale zpochybňuvat jejich smysl nastal zásadní obrat v postavení ČSSD. ČSSD se stále více odpoutává od válečnického  Polska a Pobaltí a ladí společné struny se s následnickými státy bývalého rakouského mocnářství: Slovenska, Maďarska, Rakouska, jež se vyznačují snahou po  zvýšené politické i ekonomické  kooperativností s Ruskem.

Postup Sobotky je naprosto logický. Voliči ČSSD ve svém souhrnu nevidí důvod k sankcím, nechápou, proč Evropa se nechala v manipulovat do konfliktu mezi USA a Ruskem. Obávají se  a právem, že ukrajinská krize  může trvat desetiletí a jak správně konstatuje Sobotka, představuje v Evropě největší bezpečnostní riziko od roku 1989.

Lídrem této –také bychom mohli říci aliance rozumu – je ČSSD už proto, že má premiéra, který  prozřel a který má hlavní slovo v tom, jaká je zahraniční politika země, ale i proto, že se její voliči do značné míry ztotožňují s prezidentem Zemanem, který je ještě razantnější.

Zaorálek, který rád tlachá, je v podstatě bokem.

Proto i ČSSD začala v posledních týdnech zázračně vyrovnávat odstup od ANO a moc bych za to nedal, kdyby dokonce ve volebním klání ANO předstihla.

A to i proto, že jedinou stranou, která systémově drží linii ani ryba, ani rak je ANO. A to jaksi narušuje představu o silném politickém uskupení.

Zatímco ministr obrany za ANO hodlá léčit ukrajinské vojáky, z nichž mnozí jistě budou mít těla  pokryta hákovými kříži pomalu od hlavy až k patě, Babiš pravidelně odchází se sněmovny, kdy se řeší téma Ukrajiny, či se vypíná. A tu a tam  případně přátelsky mrkne na demonstranty protestující před budovou vlády proti sankcím. A zásadně se nevyjadřuje.

Řekl bych, že i to je jeden z důvodů, pro ANO v tem lepším případě v preferencích stagnuje a spíše klesá.

Je to jasné : Téma sankcí proti Rusku a vztah k Rusku a Putinovi nepochybně nikoho nenechává chladným. Každý má vyhraněný  a navíc vyhrocený názor.


To, že se stává tématem č. 1 je zásluha  médií a i opoziční pravice. Tím, že média ostře, obsáhle a denodenně doslova mastily jeden článek či uváděly jeden komentář  za duhým na toto téma, vše ostatní ustupuje a stává se nedůležitým.

Tím ovšem, že se tohoto témata chytla ona protiruská aliance, tím se se toto téma na tvrdo nastoluje   na jednání Sněmovny, sepisováním různých petic,  podporou ukrajinského majdanu na Staromáku či  zrušením družby Prahy s Moskvou, dochází k protireakci.

Konec konců včerejší mítink Ne sankcím, Ano míru  uspořádaný vícero iniciativami byl na české poměry velmi dobře navštíven a zástupci stran a uskupení aliance kritiky sankcí se tam seřadili téměř jako jeden muž.

Samozřejmě, že tyto závěry platí jak obecně, ale opačně i v detailu.  Jestliže v Praze ČSSD naprosto nedomyšleně podporovala to nejhorší co v  TOP 09 vzniklo,  tj. hloupého primátora Hudečka, obtížně se jí podaří tento balast odvrátit. Hold za chyby se musí platit

Přiznávám, že komunální volby i volby do Senátu, s výjimkou situace, kdy jsem sám kandidoval mne nikdy nejrajcovaly.

Ale teď se na jejich výsledek fakt těším a volit půjdu.

A věřím, že strany protiruské aliance : TOP 09, ODS a KDU-ČSL celerepublikově utrpí porážku.

A to mimochodem rok po volbách do Poslanecké sněmovny, kdy bývá zákonitostí politický obrat a poražení jdou nahoru, nebude pouhou porážkou, ale porážkou značící nedobré vyhlídky do budoucna.

Za svou osobu vyzmizíkování těchto stran bych přivítal.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz