Teroristé přiváží chemické zbraně do Sýrie z Iráku a Turecka

Teroristé přiváží chemické zbraně do Sýrie z Iráku a Turecka

Damašek opakovaně varoval Radu bezpečnosti OSN a Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že teroristé z Islámského státu a Fronty an-Nusrá přiváží zbraně do Sýrie z Iráku a Turecka, prohlásil ve čtvrtek syrský ministr zahraničí Valíd Muallem.

„Fronta an-Nusrá, Islámský stát a další organizace nadále skladují chemické zbraně v městských a rezidenčních oblastech. A my jsme poslali více než sto telegramů Radě bezpečnosti OSN a Organizaci pro zákaz chemických zbraní, ve kterým jsme upozorňovali na chemické zbraně, které jsou převáženy do Sýrie z Iráku a Turecka,“ uvedl Muallem.

Damašek je v kontaktu s Moskvou, co se týká myšlenky vytvořit výbor, který vyšetří chemický útok v syrské provincii Idlib, uvedl syrský ministr zahraničí.

„Ruský zástupce při OSN včera předložil návrh na vytvoření neutrální a nepolitické komise, aby zahájila šetření. Naše zkušenosti s takovými komisemi, protože jsme si již na takové komise zvykli a jsme předmětem těchto obvinění, nejsou povzbudivé. My odsuzujeme používání chemických zbraní kdekoliv proti komukoliv. Ale aby nedošlo k předčasným závěrům, budeme vše koordinovat s ruskou stranou, aby bylo vidět, jaké je úsilí k vytvoření tohoto výboru,“ uvedl Muallem.

Jakákoliv komise k vyšetření údajného chemického útoku v provincii Idlib „by měla být neutrální a nepolitická,“ zdůraznil syrský ministr zahraničí.

Podle ministra, každá taková komise by měla zahájit svou činnost „z Damašku.“

„V každém případě vše koordinujeme s Ruskem na denní bázi,“ dodal Muallem.

Syrská Národní koalice revoluce a opoziční síly v úterý uvedly, že asi 80 lidí bylo zabito a 200 zraněno po chemickém útoku ve vesnici Khan Shaykhun v provincii Idlib a obvinili z útoku syrskou vládu. Zdroj v syrské armádě později uvedl, že armáda nemá žádné chemické zbraně a tato obvinění mohou být součástí propagandy proti Damašku.

Syrský ministr zahraničí, velení armády a představitelé země v OSN jasně uvedli, že Damašek nikdy nepoužil chemické zbraně v minulosti a nebude je ani nikdy používat v budoucnu, poznamenal syrský ministr zahraničí.

„Všechna prohlášení kategoricky odmítla použití chemických zbraní našimi ozbrojenými silami v minulosti, v současnosti a i do budoucna,“ řekl Muallem s odkazem na incident s chemickými zbraněmi v provincii Idlib.

Kromě toho, syrské vládní síly nikdy nepoužily a nikdy nepoužijí chemické zbraně ani proti civilnímu obyvatelstvu, ani proti teroristům, uvedl Muallem.

„Opět vám zdůrazňuji, že naše armáda nikdy nepoužila chemické zbraně a ani je nebude používat. A to nejen proti našim civilistům, ale také proti teroristům, kteří útočí na naše civilisty prostřednictvím svých minometných granátů,“ uvedl Muallem.

Ministr zahraničí zdůraznil, že vládní síly učinily významný průlom.

„Zdá se vám logické a rozumné, že bychom použili chemické zbraně v době, kdy se začaly objevovat změny v mezinárodním veřejném mínění, které si začalo uvědomovat realitu situace v Sýrii?“ Uvedl Muallem.

Po chemickém útoku v roce 2013 v syrské Ghútě, Sýrie se připojila k Úmluvě o zákazu chemických zbraní. Ta byla výsledkem dohody mezi Ruskem a Spojenými státy na likvidaci chemických zbraní v Sýrii pod kontrolou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), což také zabránilo americké vojenské intervenci v Sýrii. V lednu 2016, OPCW oznámila, že všechny chemické zbraně v Sýrii byly zničeny.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)        
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Teroristé přiváží chemické zbraně do Sýrie z Iráku a Turecka

  • USA podporuji teroristy agresi proti Assadovi. Trump je loutkou zbrojaru a elit. Neni to, co ze sebe delal! Oklamal americkou verejnost. Jestli nekdo tvrdi, ze byl k utoku prinucen, tak to neni omluva. Mel odstoupit, nez napadnout suverenii stat a zase tam zabijet lidi!!!! Na zaklade neovereneho obvineni Assada. At se to vysetri a USA pak vsechny skody nahradi!!!! Take kompensace za zabite vojaky a civilisty!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*