Teroristé Islámského státu možná použili chemické zbraně v útoku poblíž Kobani

Teroristé Islámského státu možná použili chemické zbraně v útoku poblíž Kobani

Nová zpráva uvádí, že bojovníci Islámského státu mohli 12. července v bitvě u Kobani použít chemické zbraně. Zpráva předkládá fotografie jako důkaz údajného chemického útoku.

Zpráva byla sestavena na základě fotografií pořízených kurskými aktivisty a byla a analyzovaná izraelskými vědci z Global Research v centru mezinárodních záležitostí (GLORIA).

Image Credits: RT via Twitter
Image Credits: RT via Twitter

Zpráva uvádí, že bojovníci Islámského státu získali chemické zbraně v Iráku, když obsadili komplex z éry Saddáma Husajna.

Autor zprávy, Jonathan Spyer, cituje zprávu CIA z roku 2007 o iráckém komplexu chemických zbraní, kterého se v červenci zmocnili teroristé Islámského státu a dodává, že „ přinejmenším při jedné příležitosti, Islámský stát použil nějakou formu chemických zbraní proti syrským kurdským milicím v Kobani.“

Spyer také komentoval hrůzostrašné fotografie, dle kterých lze údajně usuzovat „použití nějaké formy chemické zbraně, pravděpodobně zbraně zvané agent mustard,“ podle nejmenovaných expertních izraelských zdrojů, které viděli fotografie.

Zatímco Spyer cituje tyto nejmenované zdroje, stále poznamenává, „není to možné jednoznačně potvrdit bez dalšího šetření.“


Zatímco Spyerova zpráva cituje prohlášení CIA z roku 2007 týkající se chemických zbraní v Iráku, ministerstvo zahraničí uvedlo, že nevěří, že by v zařízení byly nalezeny nějaké k boji použitelné zbraně.

Nedomníváme se, že komplex obsahoval materiály vojenské hodnoty a bylo by velmi obtížné, ne-li nemožné, tyto materiály bezpečně přemístit,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psaki krátce poté, co se objektu teroristé letos v červnu zmocnili.

Nicméně, někteří spekulují, že skupina mohla získat údajné chemické zbraně i z jiných zdrojů.

zdroj : http://endthelie.com překlad : svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*