TEPCO utajilo, že plodiny přes 20 km od Fukušimy byly kontaminované

TEPCO utajilo, že plodiny přes 20 km od Fukušimy byly kontaminované

Čtrnáct různých rýžových polí, které leží mimo evakuační zónu jaderné elektrárny Daiichi ve Fukušimě, byly kontaminované radioaktivním materiálem v srpnu 2013, uvedlo japonské ministerstvo zemědělství.

Navzdory zjištění, že ke kontaminaci pravděpodobně došlo kvůli odstraňování kontaminovaných trosek z budovy č.3, tak Tokyo Electric Power Co (TEPCO) pokračují vpřed ve svých plánech na odstranění vysoce radioaktivních zbytků z budovy č.1, které hodlají realizovat koncem tohoto měsíce.

Podle Asahi Shimbun, byl proces TEPCA pro odstraňování pozastaven, když ministerstvo zemědělství v březnu informovalo o kontaminaci, ale operace se mají i tak brzy opět rozběhnout. Ministerstvo nařídilo firmě TEPCO, aby pro budoucí práce provedly rozsáhlá ochranná opatření, ale doposud není jasné, jestli vůbec k nějakým došlo. Jediná věc, kterou úředníci firmy TEPCO udělají je, že pro změnu nasadí anti-rozptylové prostředky, ale společnost varovala, že bude pravděpodobně i tak vypuštěno velké množství radioaktivních látek.

Pokud TEPCO hodlá pokračovat v suti-clearingové operaci, potom je poskytování informací o možnosti rozšíření kontaminovaných látek hlavní předpoklad,“ uvedl do novin Tahehiko Murayama z Tokyo Institute of Technology.

Kromě čtrnácti kontaminovaných polí, které jsou za evakuační zónou Fukušimy, bylo v dané zóně kontaminováno dalších pět polí. Rýžová pole se nachází ve městě Minami-Soma, které leží více než 20 kilometrů od jaderné elektrárny a dle vládních úředníků byly plodiny nashromážděné v srpnu mimo úroveň japonského bezpečnostního limitu 100 becquerelů na kilogram.

Farmář seká trávu na opuštěné farmě na okraji ochranného pásma v oblasti v blízkosti jaderné elektrárny Daiich ve Fukušimě. FOTO : Reuters / Damir Sagolj
Farmář seká trávu na opuštěné farmě na okraji ochranného pásma v oblasti v blízkosti jaderné elektrárny Daiich ve Fukušimě. FOTO : Reuters / Damir Sagolj

Prozatím úředníci věří, že Minami-Soma je zatím jediné místo v prefektuře Fukušima, které obsahuje tak vysoké hladiny cesia.

Ačkoli závěry Ministerstva zemědělství byly dokončeny v březnu, tak ani vláda, ani TEPCO nechtěli informovat veřejnost o situaci. Výsledkem je, že obyvatelé, včetně starosty Minami-Soma, Katsunobu Sakurai, vyjadřují hněv nad nedostatkem transparentnosti.


Nemůžeme si pomoct, ale nedůvěřujeme Ministerstvu zemědělství, které nám nedalo o této situaci okamžitě vědět, i když představuje vážný problém,“ řekl Sakurai, jak je citováno v samostatné zprávě Asahi Shimbun.

My protestujeme proti firmě TEPCO a proti jejich nezodpovědnému odklízení sutin, které vyvolává obavy mezi zemědělci. Požadujeme vysvětlení.“

zdroj : http://rt.com

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*