Tepco otevírá kohoutky ! Fukušima ohrozí Tichý oceán a ekosystém na celé planetě.

Tepco otevírá kohoutky ! Fukušima ohrozí Tichý oceán a ekosystém na celé planetě.

Firmě Tepco se situace v atomové elektrárně Fukušima vymkla z rukou. Na nátlak jaderné loby otevírá všechny ventily. Ze záchytných nádrží má být do moře vypuštěno 400 000 tun vysoce radioaktivní  vody. Bude to mít dramatické následky na ekosystém Tichého oceánu.

Již v březnu 2012, rok po katastrofě ve Fukušimě, se potvrdilo rozšíření radioaktivní vody v Tichém oceánu. Teď má být do oceánu vypuštěno 400 000 tun vysoce radioaktivní vody, protože společnost Tepco ji již nedokáže skladovat v zásobnících, které postavila k tomuto účelu. Otevření kohoutků je pro Tepco nejlevnější varianta.

Tepcu již dochází místo ke skladování kontaminované vody.

Provozní společnost Tokyo Electric Power & Co. (Tepco) vypustí do moře přibližně 400 000 tun radioaktivní vody. Organizace rybářů ve Fukušimě přestala proto tomu klást odpor.

Jako podmínku pro souhlas s vypuštěním vody požaduje organizace rybářů, aby Tepco nejprve vodu přefiltrovala a očistila od nejškodlivějších látek. Krom toho požadují rybáři dodržení všech zákonných ukazatelů, informuje Japan Times.

Tímto opatřením chce firma získat prostor, protože kontaminovanou vodu již nemají kde skladovat. Společnost musí denně z reaktorů odčerpat přibližně 400 tun spodní vody. Spodní vody vzniká díky netěsnému plášti reakturu a přichází do styku a palivovými tyčemi.

fukusima

K tomu denně přibývá asi 300 tun chladící vody, která má zabránit přehřátí palivových tyčí. V areálu atomové elektrárny ve Fukušimě se radioaktivní voda uchovává v 1000-tunových nádržích. V současnosti tam společnost skladuje přibližně 430 000 tun zamořené vody.

Panují velké obavy, že opatření ještě více poškodí život v oceánech, jako je již stalo. Američtí vědci již zjistili záhadné onemocnění u tuleňů, z kterého podezřívají radioaktivní kontaminaci Tichého oceánu. Na pobřeží v USA byly také vyplaveny milióny mrtvých mořských hvězdic.

Tepco se pokouší rozptýlit všechny pochybnosti a ubezpečuje, že bude radioaktivní vodu filtrovat a přesně dodržovat zákonné limity. (Poznámka redakce svobodnenoviny.eu – není pravděpodobně ani možné, takové množství kontaminované vody v relativně krátkém čase, který mají, vyčistit od radioaktivity.) Společnost Tepco již jednou podobnou věč přislíbila a byla následně přistižena při tom, jak manipulovala hodnoty záření, aby zabránila veřejné panice.


S ohledem na sérii technických problémů v souvislosti s filtračním systémem se jeví být sporné, jestli Tepco vůbec technicky dokáže vodu efektivně filtrovat. V pondělí musela Tepco přiznat, že filtrační systém opět funguje špatně. V 21 zásobnících vody byly naměřené zvýšené hodnoty záření.

Atomová loby v uplynulých měsících lobovala k prospěchu vypuštění vysoce radioaktivní vody do Tichého oceánu, což je dle jejich vyjádření nejméně nebezpečné řešení.

Oceánologové, jako je Jean-Michel Cousteau ale varují před dlouhodobými následky. Cousteau ve svém nejnovějším prohlášení uvedl, že není důvod ke krátkodobé hysterii. Dělá si ale starosti z neznámých důsledků, které by mohly vést k dalšímu radioaktivnímu zamoření Tichého oceánu  a následně  ekosystému celé planety.

Tepco si může oddychnout. Otevření ventilů je s odstupem nejlevnější způsob likvidace pro tento koncern spojený se skandály. Za možné důsledky pro Tichý oceán ale jaderná společnost samozřejmě nenese žádnou zodpovědnost.

zdroj : deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*