„Temný okamžik pro svobodu tisku“: Edward Snowden reaguje na zatčení Assange v Londýně

„Temný okamžik pro svobodu tisku“: Edward Snowden reaguje na zatčení Assange v Londýně

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl odvlečen z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde strávil posledních sedm let. To se stalo poté, co ekvádorský prezident Moreno zrušil jeho azyl.

Došlo k tomu pouhýb den poté, co šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson prohlásil, že byla provedena rozsáhlá špionážní operace proti Assangeovi na ekvádorském velvyslanectví. Během konference o kontroverzním portále, Hrafnsson uvedl, že operace byla navržena tak, aby byl Assange vydán.

Assangeův vztah s ekvádorskými představiteli se stával stále více napjatý od doby, kdy současný prezident přišel k moci v latinskoamerické zemi v roce 2017. Jeho připojení k internetu bylo přerušeno v březnu loňského roku, kdy úředníci prohlásili, že tento krok má zastavit Assange před „zasahováním do záležitostí“ jiných suverénních států. “Informátor se dostal pod obrovskou mezinárodní pozornost poté, co server WikiLeaks zveřejnil americké vojenské záběry, nazvané „Collateral Murder“, ve kterých americký vrtulník Apache zahájil palbu na řadu lidí, přičemž 12 z nich zabil, včetně dvou zaměstnanců agentury Reuters.

Tyto záběry, stejně jako záznamy amerických válečných zločinů z Iráku a Afghánistánu a více než 200 000 diplomatických záznamů, unikly do WikiLeaks díky vojákovi americké armády Chelsemu Manningovi. Ten byl souzen americkým tribunálem a byl odsouzen za odhalení materiálu k 35 letům vězení.

Manningův trest byl odpuštěn odstupujícím prezidentem Barackem Obamou v roce 2017 poté, co strávil sedm let v americké vazbě. V současné době je opět držen ve vězení v USA za to, že odmítl svědčit před tajnou velkou porotou v případu, který zjevně souvisí s WikiLeaks.

Sedmiletý pobyt Assange na ekvádorském velvyslanectví byl motivován jeho obavami, že může čelit podobně drsnému a zjevně nespravedlivému trestnímu stíhání USA za jeho roli ve vydávání utajovaných dokumentů USA v průběhu let.

Jeho problémy pramení z obvinění dvou žen ve Švédsku, přičemž obě tvrdí, že měli s Assangem sexuální styk, který nebyl zcela konsensuální. Informátor uvedl, že obvinění se nezakládají na pravdě. Nicméně, ženy se odvolaly švédským úřadům, které jej chtěly vydat ze Spojeného království kvůli „podezření ze znásilnění“.

Jeho kolega informátor Edward Snowden reagoval na zatčení Assange v Londýně na Twitteru sovy, že záběry ekvádorských úředníků, které ho předaly policii Spojeného království, jsou „temným momentem pro svobodu tisku“.

Snowden také napsal na Twitteru, že záběry oceněného vydavatele, který byl odvlečen z velvyslanectví „skončí v historických knihách“.

„Assangeovi kritici mohou jásat, ale tohle je temná chvíle pro svobodu tisku,“ napsal.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*