Téměř každý šestý zaměstnanec v ČR je cizinec a jejich podíl roste

Téměř každý šestý zaměstnanec v ČR je cizinec a jejich podíl roste

Cizinci tvoří v České republice asi 15 procent zaměstnanců. Podíl zahraničních pracovníků na českém trhu práce se za posledních deset let téměř ztrojnásobil.

Počet zaměstnanců ze zahraničí vzrostl ve všech odvětvích. I když jen dočasně, koronavirová krize loni přerušila tento růst. Údaje za období 2010 až 2019 Českého statistického úřadu (ČSÚ) představil na tiskové konferenci Dalibor Holý.V roce 2010 pracovalo v České republice přibližně 215 400 zahraničních zaměstnanců. Tvořili 5,5 procenta z 3,89 milionu zaměstnanců v zemi. Na konci roku 2019 však bylo v České republice zaměstnáno téměř 621 900 lidí ze zahraničí. Podíl vzrostl na 14,7 procenta. Celkem bylo na českém trhu práce 4,23 milionu zaměstnanců a růst v této kategorii pokračoval i letos. Na konci roku 2020 pracovalo v České republice 644 164 zaměstnanců ze zahraničí.

V mnoha odvětvích tvořili cizinci významnou část pracovní síly před epidemií koronaviru. V zemědělství a lesnictví se jejich podíl od roku 2010 zvýšil z necelých 4 procent na 17 procent. Na ubytovací, stravovací a pohostinské služby připadala čtvrtina zaměstnanců. Před deseti lety to bylo méně než 6 procent.

Ve stavebnictví se jejich podíl od roku 2010 zvýšil ze 14 na 28 procent. V odvětví administrativních a podpůrných služeb tvořili cizinci v roce 2019 54 procent zaměstnanců. V roce 2010 to byla desetina tohoto počtu. Ve zpracovatelském průmyslu se podíl zvýšil ze 6 na téměř 16 procent. V roce 2010 zaměstnávaly průmyslové podniky 66 000 cizinců, zatímco v roce 2019 to bylo 178 700 zaměstnanců ze zahraničí.

Podle Holého se Češi v posledním desetiletí více zaměřili na oblast vzdělávání, zdravotní a sociální péče, vědy a informačních a komunikačních technologií.

„Cizinci většinou hledají zaměstnání, kde není důležitá jazyková bariéra, jako jsou dělnické profese,“ uvedl Holý

Poukázal na to, že v České republice existuje také skupina vysoce kvalifikovaných odborníků ze zahraničí, například v oblasti informačních technologií.

V roce 2019 tvořili téměř třetinu zahraničních zaměstnanců v České republice Slováci a zhruba čtvrtina z nich pocházela z Ukrajiny. Sedm procent zahraniční pracovní síly pocházelo z Polska, sedm procent z Rumunska a šest procent z Bulharska. Tři procenta zahraničních zaměstnanců pocházela z Ruska a dvě procenta z Vietnamu.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Téměř každý šestý zaměstnanec v ČR je cizinec a jejich podíl roste

  • Řekl bych že tu pracuje tolik cizinců už jen z toho důvodu že firmy se snaží ušetřit na platech , a než aby zaplatili Čecha tak raději dají polovinu cizinci a tím ušetří .

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*