Téměř 60% Finů je proti členství v NATO

Téměř 60% Finů je proti členství v NATO

Padesát devět procent obyvatel Finska nechce, aby se země stala členem NATO, odhalil nový průzkum Gallup. A i kdyby Švédsko souhlasilo se vstupem do NATO, které je vnímáno za faktor, který by mohl ovlivnit veřejné mínění, bylo by přesto proti vstupu 52% obyvatel.

V průzkumu, provedeného jménem Helsingin Sanomat, největšího deníku ve Finsku, jen 22 procent uvedlo, že by chtělo, aby se Finsko připojilo k americkému vojenskému bloku, zatímco 19 procent občanů nebylo v této otázce zcela rozhodnuto.

Dotazovaní byli také tázáni, zda by podpořili vstup do NATO, pokud by byl jeho členem jejich soused Švédsko. V takovém scénáři se podpora členství v NATO zvýšila na 33 procent, ale ti, kdo byli proti, byli stále většinou v 52 procentech.Matti Pesu, výzkumný pracovník na finském Institutu mezinárodních záležitostí řekl deníku Helsingin Sanomat, že švédské členství v NATO je viděno odborníky za jeden z hlavních faktorů, který by mohl ovlivnit finskou náladu vůči bloku. Vezmeme-li v úvahu tuto skutečnost, 11 procentní nárůst počtu respondentů podporujících vstup v případě švédského členství je překvapivě malý,“ uvedl.

Finové jsou historicky skeptičtí ohledně NATO, přičemž vstup do bloku podpořilo pouze 15-16% lidí na počátku dvacátých let. Podpora vstupu do NATO dosáhla vrcholu 26 procent v roce 2014, kdy bylo Rusko obviněno západními zeměmi z údajné podpory obyvatel ukrajinského regionu Doněck a Luhansk, kteří odmítli uznat za legitimní kyjevskou vládu nasazenou po převratu. Podpora však od té doby opět klesla.

Finská vláda uvedla, že v současné době neplánuje členství v NATO, ale ponechává si právo o to požádat, pokud se změní bezpečnostní situace země. Finský prezident Sauli Niinisto minulý týden uvedl, že bude požadovat referendum, pokud by se země měla stát členem NATO.

Co se Švédska týče, průzkum provedený společností Sifo pro deník Svenska Dagbladet v červenci odhalil, že podpora vstupu země do NATO klesla z 41 procent v roce 2016 na 33 procent.

Rusko, které považuje expanzi NATO směrem na východ jako bezpečnostní hrozbu, opakovaně varovalo jak Helsinky, tak Stockholm před jejich vstupem do bloku s tím, že to nevyhnutelně povede k protiopatřením ze strany Moskvy.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*