Tak Putina se Ti zachtělo porazit, Erdogane?

Tak Putina se Ti zachtělo porazit, Erdogane?

Blízký východ, ale vlastně nejen on byl vždy předmětem přetahování velmocí o to, kdo a co znamená. Minulost byla určována brutálním kolonialismem, který ukončila či zeslabila II. světová válka jako výraz touhy národů po samostatnosti a nezávislosti. Až do roku 1989 se střídaly tendence tu americké, tu sovětské aktivity, ale v zásadně celý onen bipolární svět rozdělený na Západ a Východ zajišťoval jistou přehlednost a nemožnost trvale jednostranné dominance ani jednoho z bloků. Jako perličku je dobré si připomenout, že den před invazí do Československa byl Johnson informován o tom, že nás navštíví Sověti a byl rozmrzen, protože mu zabrání navštívit Moskvu.Tzv. konec historie a tedy vítězství západního liberalismu v důsledku střelhbité porážky sovětského bloku přinesl jeden důsledek : Absolutní dominanci Západu po stránce ekonomické a hlavně vojensko politické a nepřetržitý proud válek ( humanitární bombardování Jugoslávie, dvě války proti Iráku, podpora islamistů a okupace části Sýrie a ozbrojený útok válka v Libyi, proxyválka Západu proti Rusku na Ukrajině).

A tam někde Západ tedy Obamova USA i Merkelové EU (Hollande byl příliš slaboučký, aby měl nějakou vizi a koncepci) udělal chybu. Západ vyvolal organizoval a platil majdan. Těch 5 miliard US dolarů, které byly vydány na další ukrajinskou barevku čili euromajdan, muselo přinést ovoce.

Dnes snad kromě Petříčka, Kalouska či Štětiny si už nikdo u nás nemyslí, že euromajdan byl legitimní.

A tam někde Putinovi došla trpělivost. Po dobrém to se Západem nejde. Marně je několik let předtím na Mnichovské konferenci upozorňoval, že musí vnímat též zájmy ostatních a neurážet. Tedy především jeho Ruska.

No nestalo se a Putin musel ukázat světu, že tak jako Napoleon či Hitler Rusko neporazili, neporazí jej ani noví smrkáči.

A šel do proxyútoku. A rozhodl se podpořit tradičního spojence Ruska Sýrii.

Západ chtěl jeho hlavu státu Bašára Asáda zlikvidovat, tak jako zlikvidoval Sadáma Hussajna a a rozvrátil Irák a následně odstranili Kadáfího a rozvrátili Libyi.

Jedinečným uměním Putina je, že komunikuje prakticky se všemi rozhodujícími hráči, zatímco oni navzájem se nenávidí. A je schopen na racionální bázi také s každým spolupracovat. A tak na Blízkém východě bere v potaz Irán, Irák, Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Egypt, Izrael a v Evropě Francii i Německo, a i kanály k Trumpovi nezůstávají zalepené, kde Pompeo Mnichovské konferenci vyhledal tajné setkání s ministrem zahraničních věcí Ruska Lavrovem. A dostáváme se k úloze Erdogana. Má velký problém. Je megaloman i on tak trochu po vzoru nacistů myslí na životní prostor Turků a myslí si, že umí přechytračit všechny.

A kudy chodí, tu vyhrožuje. Putin nevyhrožuje, nechá Erdogana dělat blbiny a vytvářet si nepřátele například dodávkou džihádistů na obranu tzv. OSN uznané vlády v Tripolisu.

No Putin zatím se rozhodl spolu s Asadem uzavřít otázku poslední džihádistické enklávy v Idlíbu.

A když Erdogan vysílá jedno poslední varování za druhým a prosí i Trumpa aby zasáhl, Rusko nevzrušeně plně podporuje Asada, aby už ty džihádistické parchanty zlikvidoval či vyhnal.

EU si přirozeně dává zase nějaké sankce proti syrským společnostem, ale Asad jede a zařezává se jako po másle od těla džihádistů a tureckých vojáků.

Je to otázka, kdo z koho.

Erdogan či Putin?

Civilizovaný svět by rozhodně měl stát za Putinem.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Tak Putina se Ti zachtělo porazit, Erdogane?

  • Švejk: „Já to říkám pořád, válka s Turkem musí být“ Nic nového. Turci vždy měli ambice ovládat Evropu. Pokud je Putin nezastaví, bude následovat muslimské tažení na Evropu, které už díky hlouposti politiků nenápadně začíná.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*