Syrští islamisté se v Turecku snažili získat chemikálie na výrobu sarinu !

Syrští islamisté se v Turecku snažili získat chemikálie na výrobu sarinu !

nusra

Istanbul 13.9
Obžalovaný z povstalecké skupiny se snažil získat sarin pro odnož Al-kaidy
Syrská povstalecká skupina hlásící se k islamistům se v Turecku pokusila získat chemikálie,které by jim umožnily vyrobit smrtící nervový plyn sarin.
Dnes o tom informovala většina tureckých deníků.
Prokurátor v tureckém městě Adana vypracoval obžalobu proti 35-letému syrskému obyvateli,kterého zatkli v květnu a který se údajně snažil získat chemikálie pro front Džabhat an-Nusra  a brigády Ahrár aš-Šám,napojené na teroristickou síť al-Káida.
Obžaloba se zakládá na záznamech telefonních hovorů,upřesnily turecké deníky Milliyet a Radikal.

Sarin je nervový plyn mnohonásobně smrtelnější,než kyanid.Je považován za jednu z jenebezpečnějších chemických bojových látek.Působí na nervový systém,paralyzuje svalstvo a životně důležité orgány,přičemž jedna kapka může být smrtelná v průběhu několika minut.USA,Francie a Německo tvrdí,že smrtící chemikálie byla použita při útocích z 21.srpna v okolí Damašku,při kterém zahynulo a nebo bylo zraněno stovky civilistů.

V reakci na tento „útok“ začaly Spojené státy připravovat vojenský úder na Syrii.Plány prezidenta Baraka Obamy,ale začátkem týdne zastavilo Rusko,když předložilo návrh,aby Syrie odevzdala své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu s cílem se vyhnout Americkému vojenskému zásahu.Syrská vláda jej hned v úterý přijala a Rusko jej spolu s partnery začalo ihned konkretizovat.Většina syrských povstalců ruský návrh odmítla,jako manipulaci.
O podrobnostech ruského návrhu v těchto dnech v Ženevě jednají ministři zahraničních věcí obou zemí Jehn Kerry a Sergej Lavrov.
Oba dnes společné diskuze označili za konstruktivní.

zdroj : hlavnespravy.sk

překlad : svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*