Syrský prezident se snaží vyhnat americké síly z ropných polí

Syrský prezident se snaží vyhnat americké síly z ropných polí

Syrský prezident Bašár al-Asad v rozhovoru s čínskou televizní stanicí Phoenix Television vysvětlil, že musí být dosaženo dvou cílů, aby se americké vojenské síly konečně stáhly ze země, kde byly rozmístěny bez povolení vlády nebo mandátu OSN.Zaprvé, všechny teroristické skupiny na syrském území musí být vyhlazeny, protože boj proti nim je americkou vládou využíván jako záminka k udržení svých sil v Arabské republice, uvedl Asad. Syrský prezident uvedl, že druhý krok by znamenal přesvědčit spojence Washingtonu mezi místním obyvatelstvem, pravděpodobně s odkazem na Kurdy, aby své síly namísto zahraničních sil spojili se syrskou vládou.

„Tyto skupiny musí být přesvědčeny, tak či onak, a zejména prostřednictvím dialogu, že je ve všech našich zájmech v Sýrii, aby přijaly vlast a připojily se k úsilí syrského státu osvobodit všechna jeho území,“ řekl Asad.

Syrský prezident se domnívá, že jakmile budou tyto dva cíle dosaženy, nebudou mít USA „vyhlídky“ na pobyt v Arabské republice, protože jinak budou čelit „lidovému odporu“, který se podobá tomu, který Washington řeší v Iráku.

„Nakonec Američané odejdou,“ uzavřel Asad.

Americký prezident Donald Trump počátkem tohoto roku podruhé během svého funkčního období oznámil, že američtí vojáci opouští syrskou půdu. O několik dní později však Trump ustoupil ve svých prohlášeních a uvedl, že malý kontingent amerických jednotek prozatím zůstane, aby „udržel ropu“.

Rozhodnutí Washingtonu bylo ostře odsouzeno Damaškem a jeho spojencem, Moskvou, že postrádá jakýkoli právní základ. Obě země obvinily Washington z „krádeže“ syrských ropných zdrojů a Asad uvedl, že USA prodávají ukradenou ropu Turecku. Washington však tvrdí, že veškeré zisky z místního prodeje ropy jdou přímo jeho kurdským spojencům.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*