Syrský prezident Asad: Nemáme strach z války s Izraelem

Syrský prezident Asad: Nemáme strach z války s Izraelem

Syrský prezident Bašár al-Asad varoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Sýrie je plně připravena jít do války s Izraelem.  

Po sestřelení izraelského stíhacího letounu F-16, Sýrie poslala světu jasný vzkaz: Už nebudeme mlčet o narušování našeho vzdušného prostoru.

Deník Elijahjm.wordpress.com napsal: Tento střet vyvolal mobilizaci syrské armády a jejich spojenců v Sýrii a v Libanonu, libanonského Hizballáhu. Rychlost syrské reakce byla způsobena předchozím rozhodnutím přijatým na nejvyšší úrovni mezi všemi spojenci působícími na území Sýrie. Tyto síly se domnívají, že možná konfrontace může být nevyhnutelná, pokud se Izrael rozhodne odpovědět a vyhlásit válku. Narušení syrské suverenity již není pro Izrael volbou a izraelské tryskáče už nebudou moci provádět své obvyklé promenády nad Levantem bez následků.

Navíc je také jasné, že Rusko – navzdory všemu co je řečeno v médiích – si je vědomo rozhodnutí Sýrie konfrontovat Izrael. Moskva dodává Sýrii protiletadlové řízené střely, její síly ovládají vzdušný prostor nad územím pod kontrolu syrské armády a má radarovou schopnost sledovat a monitorovat jakákoli izraelská letadla, která letí nad Izraelem, Libanonem a Sýrií. Rusko je také informováno, když syrská armáda opakovaně odpálí střely a konfrontuje izraelské letecké síly nad Sýrií nebo v příhraničních oblastech.Není to v zájmu Ruska, aby došlo k válce v Sýrii, kde jsou jeho síly přítomny v terénu a ve Středomoří. Rusko se domnívá, že má právo zasáhnout, protože jeho oficiální přítomnost na syrském území je na žádost damašské vlády. V jeho roli jako supervelmoc je v jeho zájmu zastavit napětí na syrské hranici a ukázat, že má moc zasadit se o mír.

Je také v zájmu Moskvy tlačit na Sýrii, aby reagovala na narušování Izraelem, a to i za cenu sestřelení izraelského letadla – zvláště když Rusko obviňuje Washington, že dodává protiletadlové střely militantům Faylaq al-Sham (spojenci Al-Kájdy v severním syrském městě Idlib a jeho okolí), kteří sestřelili ruský letoun nad městem Idlib a zavraždili pilota, které se odmítl vzdát militantům a džihádistům.“

K tomu všemu došlo jeden den po osvobození celé oblasti od islámského státu v regionech Aleppo, Homs a Idlib, kde více než 1200 čtverečních kilometrů opět kontrolovala syrská vláda.

To ukazuje, že vláda Damašku – která je ve válce více než šest let – je připravena bojovat svou válku s Izraelem, která může kdykoli vypuknout. Libanonská druhá válka v roce 2006 prokázala, že síla letectva neposkytuje nadřazenost a nezničí protihráče, Hizballáh, jehož bojovníci pokračovali ve střelbě raket v průběhu 33 dní války. Tisíce raket dodaných do Sýrie z Ruska a Íránu v posledních letech představují pro Izrael v případě války vážnou hrozbu, což znehodnocuje jeho vzdušnou nadřazenost.

Vůdce Hizballáhu Sayyed Hassan Nasrallah také uvedl, že nová fronta bude probíhat od Naqoura (jižně od Libanonu) po okupované Golanské výšiny (jižně od Sýrie) a že desítky tisíc přátelských sil ze sousedních zemí a z větší dálky se budou účastnit další války. To znamená, že Hizballáh, který postavil všechny své síly v Libanonu a Sýrii do plné pohotovosti a připravuje se na jakoukoli izraelskou reakci, je připraven na válku v okamžiku, kdy střet s Tel Avivem eskaluje.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*