Švýcarsko: Občané mohou oficiálně změnit pohlaví od 16 let bez zvláštních požadavků

Švýcarsko: Občané mohou oficiálně změnit pohlaví od 16 let bez zvláštních požadavků

Od 1. ledna si švýcarští občané budou moci nechat změnit pohlaví na registračním úřadě bez zvláštních požadavků, čímž se země dostane do čela evropského hnutí za genderovou „sebeidentifikaci“.

Vedle Irska, Belgie, Norska a Portugalska se Švýcarsko stává jednou z mála zemí v Evropě, kde je možné oficiálně změnit pohlaví bez nutnosti hormonální terapie nebo lékařských prohlídek.

Podle změny švýcarského občanského zákoníku může každá osoba starší 16 let, která není v zákonném opatrovnictví, změnit své pohlaví a jméno ve svém výpisu na matričním úřadě.Občané mladší 16 let budou muset předložit souhlas svého opatrovníka.

Tento nový zákon představuje významnou změnu švýcarských norem, neboť až dosud byli jednotlivci povinni předložit ve Švýcarsku lékařské potvrzení o „transgenderové identitě“.

Nyní bude stačit, když ti, kteří chtějí oficiálně změnit pohlaví, půjdou do kanceláře a oznámí, že jejich pohlaví neodpovídá jejich biologickému pohlaví.

Každý bude moci mít v dokumentech zahrnuto své preferované pohlaví.

Zatímco některé další evropské země, včetně Dánska, Řecka a Francie, požadavky na lékařské prohlídky, včetně operace změny pohlaví, sterilizace nebo psychiatrických vyšetření, odstranily, jejich pravidla vyžadují další kroky nebo podmínky.

Jiné země jako Maďarsko učinily po přijetí nového zákona v roce 2020 biologické pohlaví od narození nezměnitelným v oficiálních dokumentech.

Švýcaři letos v referendu také hlasovali pro legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, včetně práva adoptovat děti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*