Švédsko je blízko vítězství nad koronavirem – nikdy nemělo povinné roušky ani omezení

Švédsko je blízko vítězství nad koronavirem – nikdy nemělo povinné roušky ani omezení

Zatímco zbytek Evropy a světa zůstává pod sevřením drakonických pravidel a hrozbou nových uzamčení, Švédsko, které umožnilo svým občanům zůstat na svobodě po celou dobu pandemie, do značné míry vyhlásilo vítězství nad koronavirem.

Švédsko nyní patří mezi země s nejnižším počtem nakažení na planetě a je obtížné neobdivovat, jak zvládlo uplynulý rok, a to bez přísných pravidel uzamčení nebo povinných roušek na obličeji. Ve Švédsku zůstaly po celou dobu otevřené všechny podniky, školy a veřejná místa.„Švédsko se změnilo ze země s největším počtem nakažení v Evropě na nejbezpečnější,“ řekl švédský přední epidemiolog Dr. Anders Tegnell pro italské noviny Corriere della Sera.

„Nyní vidíme, že tato udržitelná politika může dosahovat výsledků pomaleji, ale výsledky nakonec přinese,“ objasnil Tegnell.

„A pak také doufáme, že tento výsledek bude stabilnější,“ dodal.

 

Tegnell již dříve varoval, že povzbuzování lidí k nošení roušek je „velmi nebezpečné“, protože poskytuje falešný pocit bezpečí, ale účinně nezabrání v šíření viru.

„Zjištění, která byla získána ohledně nošení roušek, jsou neuvěřitelně slabá, i když je nosí tolik lidí po celém světě,“ naléhal Tengell.

Minulý týden potvrdilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí pokles míry počtu nakažení ve Švédsku, a to pouze 12 případů na milión, ve srovnání s 18 v sousedním Dánsku a 14 v nedalekém Norsku.

Na vrcholu vypuknutí pandemie ve Švédsku země zaznamenala 108 nových infekcí na milion lidí, když následovala strategii „kolektivní imunity“.

Čísla také ukazují, že z 2 500 náhodně vybraných a testovaných lidí ve Švédsku nebyl žádný pozitivní, ve srovnání s 0,9% pozitivními v dubnu a 0,3% v květnu.

„Interpretujeme to v tom smyslu, že v současné době není rozšířená infekce mezi lidmi, kteří nemají příznaky,“ uvedla Karin Tegmarková, zástupkyně vedoucí Švédské agentury pro veřejné zdraví.

Ve srovnání se zbytkem Evropy je švédská úmrtnost někde uprostřed. Úředníci jsou však přesvědčeni, že dlouhodobě se to drasticky zlepší.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*