Švédsko bude používat rentgen pro odhalení „falešných dětských žadatelů o azyl“

Švédsko bude používat rentgen pro odhalení „falešných dětských žadatelů o azyl“

V uplynulých letech, Švédsko dostalo v Evropě nejvyšší počet žadatelů o azyl na obyvatele, což vedlo k všeobecnému přesvědčení, že pohostinnost země často vede ke zneužívání ze strany migrantů, kteří tvrdí, že jsou nezletilí, aby získali další výhody. Po projednání tohoto problému, Švédsko zahajuje novou metodu ke snížení tohoto rekordu a k odhalení podvodníků.

Potýkajíc se s nejhorší migrační krizi ve své novodobé historii, Švédsko přijalo více než 163.000 žadatelů o azyl v roce 2015. Asi 35.000 z nich tvrdí, že nejsou plnoletí, což je skutečnost, která je z velké části velice sporná, protože Švédsko neprovedlo žádné přesvědčivé testy nováčků a často vzalo jejich slovo jako samozřejmost, kvůli tomu, že migranti neměli dostatek dokumentů a vláda nedostatek prostředků k tomuto posuzování.

Po několika měsících od ostré debaty, švédská Migrační rada zavedla rentgenování kolena a zubů moudrosti u žadatelů o azyl k určení, zda jsou nebo nejsou plnoletí. Národní rada soudního lékařství bude zodpovědná za toto prověřování,“ informoval švédský rozhlas.

Åsa Carlander Hemingway, hlava Migrační rady označila lékařské posouzení věku jako „mimořádně dobrý nástroj“ pro ověření věku žadatelů o azyl, čímž se může prokázat, zda existují důvody pro udělení azylu.

Doposud bylo nabídnuto 1340 lidem podstoupit tuto proceduru: 1207 ji přijalo. Celkem existuje přibližně 18.000 takzvaných dětí bez doprovodu, které stále čekají na svou žádost o povolení k pobytu, kterou musí přezkoumat Migrační rada.

„Posouzení věku je jen jedním ze způsobů jak dokázat něčí věk. Žadatel může předložit jiné dokumenty a poskytnout slovně důvěryhodný příběh,“ řekla Åsa Carlander Hemingway pro švédský rozhlas.

V roce 2016, švédské zacházení s nezletilými žadateli o azyl bylo kritizováno odborníky a daňovými poplatníky.

„Bojím se špatné kvality posuzování věku provedeného Migrační radou. Zdá se, že tyto závěry nejsou podloženy na právním základě, ale spíše na odhadu,“ řekl pro švédský rozhlas Anders Sundquist, právník na poradenství Úřadu pro žadatele o azyl a uprchlíky.

Nicméně, tato myšlenka lékařského posouzení věku, která již byla realizována v ostatních severských zemích, se setkala s prudkým odporem ze strany levicových švédských politiků a aktivistů, kteří uvedli, že je tato metoda nelidská.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Sputnik/ Aleksandr Kondratuk)Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*