Švédsko: 90 procent migrantů s příkazem k deportaci mohlo zůstat, protože odmítli test na COVID

Švédsko: 90 procent migrantů s příkazem k deportaci mohlo zůstat, protože odmítli test na COVID

Vyhoštění odmítnutých přistěhovalců a cizinců z trestné činnosti ve Švédsku se téměř zastavilo kvůli současným rutinám COVID-19.

Celý systém deportací však nefunguje, protože migranti odmítají podstoupit test na COVID.

Podle Národního operačního oddělení švédské policie (Noa), asi devět z deseti deportovaných osob odmítá být testováno na COVID-19 a tím jsou schopny zastavit svou vlastní deportaci, uvedl deník Expressen.Důvodem je, že většina přijímajících zemí vyžaduje pro vstup negativní test PCR. Podle švédského práva je test dobrovolný a nelze jej vynutit.

Ti, kteří jsou ve vazbě dostatečně dlouho, musí být nakonec propuštěni, pokud budou nadále odmítat nechat se testovat, varoval již v květnu Mikael Holmgren, úřadující vedoucí oddělení pohraniční policie v regionu Západ. Pak mohou jednoduše „zmizet“, což se týká i lidí, kteří spáchali závažné trestné činy, jako je vražda a znásilnění.

Vzhledem k bezvýchodné situaci chce nyní liberálně-konzervativní Umírněná strana změnit zákon tak, aby lidé navržení k deportaci mohli být násilně testováni.

„Riskujeme, že ztratíme kontrolu nad tím, kdo v zemi zůstane. Je také jasné, že riskujeme narušení důvěry lidí,“ řekla deníku Expressen mluvčí strany Maria Malmer Stenergardová.

Na Facebooku zahájili kampaň pod heslem „A ne je ne“, současný systém označili za „velkou zradu vůči obětem“ a upozornili, že  „uvolňuje regulované přistěhovalectví“.

Ministr spravedlnosti Morgan Johansson ze sociálních demokratů však označil povinné testování z počátku května za „velmi dalekosáhlé opatření“, o němž „není připraven uvažovat“.

V roce 2019 Švédský úřad pro migraci uzavřel 17 896 případů navrácení. Z nich se 47 procent vrátilo dobrovolně, zatímco 43 procent bylo předáno policii. Toho se dosáhne, pokud se dotyčná osoba vyhnula deportaci nebo pokud je nátlak považován za nezbytný k provedení deportace.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*