Švédské orgány: Chceme váš domov pro přistěhovalce

Švédské orgány: Chceme váš domov pro přistěhovalce

Mezitím, co probíhá krize v bydlení poháněná obrovským počtem přistěhovalců, Švédsko testuje bizarní způsoby, jak se vypořádat s nedostatkem domovů.   

Obyvatelé obce Norrtälje, severně od Stockholmu, byli vyzváni, aby dovolili nově příchozím migrantům žít v zimě v jejich domovech, informoval švédský deník Svenska Dagbladet.

„Zůstává váš rodinný domek v zimě prázdný?“ Ptají se švédské orgány obyvatel v cíleném e-mailu. Myšlenkou kontroverzní kampaně je, pokusit se sladit majitele domů s přistěhovalci bez domova s cílem zaměřit se na akutní nedostatek bydlení.

Ali Rašídí, vedoucí sociálních služeb magistrátu v Norrtälje uvedl, že obec může v některých případech vstoupit do hry a zajistit, že bude nájemné vyplaceno v plné výši.

„Většina lidí se chová dobře. Kromě toho, uprchlíci získávají od establishmentu finanční podporu, která by měla stačit na zaplacení nájemného,“ vysvětlil Rašídi deníku Svenska Dagbladet.

Obec Norrtälje je největší a nejsevernější obec ve Stockholmu, s více než 30.000 obyvateli. Mnoho domů v obci Norrtälje jsou chaty, obydlené jen v teplých měsících.

Začátkem tohoto roku, Švédsko se snažilo vyřešit bytovou krizi výstavbou modulárních bytů. Nicméně, tato iniciativa vyvolala rozsáhlou vlnu kritiky ze strany stavebních odborníků, kteří si stěžovali, že jsou byty příliš drahé a také sociologů, kteří se obávali vzniku chudinských čtvrtí. Kromě toho, samotní migranti proti modulárnímu bydlení protestují. Minulý týden proběhla demonstrace migrantů, kteří se nedávno přestěhovali do nově postavených modulárních domů v Fagersjö ve Stockholmu.

„Rozhodli jsme se, že nechceme nadále žít za těchto podmínek,“ řekl jeden z nespokojených přistěhovalců internetovým novinám Mitti.

Podle jejich stížností, žadatelé o azyl by měli mít své stálé byty, na rozdíl od modulárního bydlení, které jsou narychlo postaveny pro nově příchozí a kde jsou nájemníci nuceni sdílet kuchyně se svými kolegy migranty.

Problémy s bydlením ve Švédsku se významně zhoršily kvůli loňské migrační krizi, když severská země s populací 10 miliónů přijala více než 160.000 žadatelů o azyl. Vláda odhaduje, že nedostatek bytů vyžaduje výstavbu 250.000 nových domů, zatímco místní bytová organizace SABO poukazuje na potřebu 426.000 nových domů.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Švédské orgány: Chceme váš domov pro přistěhovalce

  • EK – Kvůli pár zkorumpovaným vlastizrádným politikům nemusí hned padat Evropa.

  • Dříve se o půdu, bydlení a majetek vedly války. Dnes jsou politici tak zdegenerovaní, že sem nepřátele pozvou a vlastní obyvatelstvo nutí, aby se o ně štědře staralo. Asi si Evropa nezaslouží vydržet a musí padnout.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*