Spojené státy plánují zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině

Spojené státy plánují zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině

Administrativa Baracka Obamy plánuje zvýšit vojenskou pomoc pro Ukrajinu, a doufá, že kongres pro tyto účely schválí přidělení dalších prostředků z rozpočtu na fiskální rok 2015, uvedli v neděli novinářům američtí představitelé po návštěvě viceprezidenta Joe Bidena v Maroku, na Ukrajině a Turecku.

V pátek se Biden setkal v Kyjevě s Petrem Porošenkem a premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Associated Press
Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Associated Press

Spojené státy budou expandovat pomoc Ukrajině v oblasti bezpečnosti, uvedl jeden z amerických představitelů. Již byly dodány první radary pro detekci umístění nepřátelských minometů a některé další budou brzy dodány. Ukrajinská armáda rovněž dostane některé vojenské zařízení a armádní vozidla z inventáře Pentagonu, včetně vozidel Humvee. Spojené státy již poskytly 100 miliónů dolarů a plánují utratit další desítky miliónů dolarů k trénování ukrajinských vojáků.


Američtí představitelé uvedli, že by pomoc pro Ukrajinu měla být poskytována z mnoha zemí a mezinárodních organizací. Spojené státy samy o sobě nemohou zajistit dostatečnou finanční podporu a očekávají, že MMF a Evropa se také zúčastní, uvedl mluvčí prezidentské administrativy.

Jeho kolega dodal, že taková podpora bude pro Ukrajinu poskytována až poté, co Ukrajina sestaví vládu a začne provádět reformy.

Zvýšení vojenské pomoci Kyjevu bylo oznámeno Washingtonem ještě před Bidenovou návštěvou, přičemž Moskva okamžitě varovala, že poskytnutí ofenzivních zbraní Ukrajině by bylo porušení Ženevské dohody.

zdroj : http://en.itar-tass.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články