Spojenci NATO Saudská Arábie a Izrael ještě blíže k válce s Íránem

Spojenci NATO Saudská Arábie a Izrael ještě blíže k válce s Íránem

Zpráva nedávno zveřejněná v izraelské televizní stanici odhalila, že Saudská Arábie umožní izraelským letadlům, aby použily saudský vzdušný prostor v případě útoku na Írán, což dokazuje tajné strategické spojenectví mezi Saudskou Arábií a Izraelem. I deník Times of Izrael, zveřejnil článek s názvem „Saudové by dovolili izraelským letadlům použít jejich vzdušný prostor k útoku na Írán.“

„Saudové deklarovali svou připravenost pro izraelské letectvo, které může proletět saudským vzdušným prostorem na cestě při útoku na Írán, bude-li útok nutný,“ informovala ve své zprávě televizní stanice. Vše, o co žádáme, je „nějaký pokrok“ v palestinské otázce. Povolení používat saudský vzdušný prostor by umožnilo izraelským letadlům si při cestě zkrátit cestu, aniž by letadla musela létat kolem Perského zálivu, přičemž by letadla ušetřila drahocenný čas a palivo.“

Izraelské vojenské letectvo
Izraelské vojenské letectvo

I když Rijád a Tel Aviv nemají oficiální diplomatické styky, a jsou mezi nimi dramatické kulturní a náboženské rozdíly, i tak se tyto národy sbližují díky společným zájmům v regionu. Obě země jsou blízkými spojenci Západu a sdílí analogické pozice k Sýrii a Íránu.

Saudská Arábie a Izrael mohou dát zelenou k útoku na Írán ve jménu sil NATO, pokud se bude NATO domnívat, že by s přímou válkou na Írán nesouhlasili občané v jejich zemi. Změna režimu v Sýrii je podmínkou, než by mohli podniknout otevřený útok na Írán, jelikož je Damašek důležitým íránským spojencem na Blízkém východě. Dojde-li k vojenskému útoku na Írán, bylo by obtížné udržet konflikt jen na Blízkém východě, jelikož existuje potenciál, že to přerostlo v širší konflikt zahrnující Rusko a Čínu.

Západní národy jsou zapojeny do tajných pokusů o svržení současného íránského režimu po celá desetiletí. Vysloužilý americký generál a bývalý velitel NATO Wesley Clark také odhalil plán cirkulující v Pentagonu v roce 2001, zaútočit na 7 zemí do 5 let s Íránem jako jednou ze sedmi zemí na seznamu.

Saudská Arábie a Izrael mají skutečný strach s íránské moci na Blízkém východě. Teherán je přirozený dominantní hráč jelikož vlastní bohaté přírodní zdroje, a navíc má třetí největší populaci v regionu a má starobylou a bohatou historii. Pouze opravdová síla národa může vydržet takový nápor omezení vůči jejich ekonomice, aniž by se zhroutila a země by byla nucena se podřídit Západu.

Pokud by byl proveden útok na Írán, Teherán by se s největší pravděpodobností pomstil tím, že by zablokoval Hormuzský průliv, kudy se převáží přibližně jedna pětina světových zásob ropy. Teherán pohrozil v roce 2011, že zablokuje tuto úžinu, pokud Západ uvalí na zemi další sankce, s dodatkem šéfa íránského námořnictva admirála Habibollaha Sayariho, který poznamenal, že uzavření úžiny bude velice jednoduché.

Západ spolu s regionálními spojenci, včetně Saudské Arábie a Izraele ospravedlňují útok na Írán prostřednictvím strašení, že jejich jaderný program je zločinná iniciativa zaměřena na vytvoření zbraní hromadného ničení, které by mohl Teherán použít proti svým nepřátelům. Írán však tato obvinění odmítá s tím, že je program čistě zaměřen na výrobu mírové energie. Íránský prezident Hasan Rúhání nedávno prohlásil, že „my nepotřebujeme atomovou bombu,“ a dodal, že světové jaderné mocnosti nejsou ve větším bezpečí na základě toho, že mají atomové zbraně.

Pokrytectví západních národů v souvislosti s íránským jaderným programem je prostě ohromující s ohledem na jejich horlivou podporu Izraele. Jakým právem přednášejí Spojené státy kterékoliv zemi o jaderných zbraních, když pokud si vzpomeneme, Amerika byla jediným národem v historii, který použil atomové bomby, což byl akt, který měl velmi malé vojenské nebo strategické opodstatnění – v Japonsku, které bylo na pokraji kapitulace v roce 1945.

Vláda v Teheránu neustále posiluje své obranné schopnosti v přípravě na chystaný útok. Írán nedávno aktivoval svůj nový národní systém raketové obrany, přezdívaný „Real Iron Dome „- velmi podobný izraelskému Iron Dome systému. Mohammad Hassan Aboutorabifard, mluvčí íránského parlamentu uvedl, že obranný systém poskytuje „nejvyšší odstrašující sílu na Blízkém východě.“

 
NEO/ redakce svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*