Spiknutí proti Pekingu? USA pořádaly asijský vojenský summit, nezahrnující Čínu

Spiknutí proti Pekingu? USA pořádaly asijský vojenský summit, nezahrnující Čínu

Mezitím, co se Spojené státy snaží udržet si svůj vliv v Jihočínském moři, tlačí národy Tichomoří proti Pekingu. Během tohoto úsilí, Washington zorganizoval setkání vojenských vůdců z více než 20 zemí, ale s výjimkou Číny.

První svého druhu, Spojené státy hostily událost PACOM, sympozium námořního velení na Havaji pro tichomořské národní velitele, aby diskutovali o jejich vojenských schopnostech. Na tuto událost byli pozváni zástupci z Japonska, Austrálie, Filipín Malajsie, Vietnamu a z mnoha dalších zemí.

Během akce, vojenští vůdcové byli letecky převezeni na palubu vojenské letadlové lodi USS Essex, kde jim mariňáci demonstrovali jejich útočné schopnosti.

Přítomnost amerických lodí v Jihočínském moři může vést k válce mezi USA a Čínou Foto: Zha Chunming/ AP
Přítomnost amerických lodí v Jihočínském moři může vést k válce mezi USA a Čínou Foto: Zha Chunming/ AP

Nemyslím si, že se Čína může vyrovnat naší komplexnosti,“ uvedl Martin Sebastian, vedoucí námořního institutu Malajsie, podle agentury Reuters.

Právě takový dojem chtěl Washington pravděpodobně udělat. Posledních několik měsíců, Spojené státy se snaží vštípit důvěru svým pacifickým spojencům mezitím co nadále stoupá napětí v Jihočínském moři.

Hlavní obchodní cestu, většinu moře, si nárokuje Čína, ale existují tvrzení řady národů, že čínská stavba umělých ostrovů v souostroví Spartly je Washingtonem považována za provokaci.

Čína jako taková, nebyla pozvána na toto sympozium. Americký mluvčí trvá na tom, že nepřítomnost zástupců Pekingu byla kvůli právní formalitě zakazující vojenskou výměnu mezi oběma národy, ale Čína se přitom účastnila společných námořních cvičení v loňském roce.

Čínská armáda byla v průběhu těchto cvičení omezena na pátrací a záchranné operace, ale i tak malá účast naznačuje úmyslné a opovržlivé odmítnutí na letošním sympoziu.

Cvičení zahrnovalo mořské orly, tryskové letadla, obrněná vozidla, bombardéry B-52, a vznášedla, s jediným cílem, demonstrovat likvidaci fiktivního povstaleckého tréninkového kempu.

Američtí představitelé uvedli, že podpora asijských tichomořských národů ke koordinaci jejich obranných schopností je klíčovým cílem vojenské strategie Washingtonu v regionu, kde je již umístěno 80.000 amerických vojáků.

Spojené státy se již zúčastnily mnoha společných vojenských cvičení v Jihočínském moři, v oblasti, na kterou není žádný územní nárok. Začátkem tohoto roku, Washington se zúčastnil samozvaných cvičení s Indonésií a Filipínami.

Začátkem tohoto měsíce, Pentagon oznámil, že začne s námořními hlídkami v Jihočínském moři, což bylo rozhodnutí, které mnozí považují, že by mohlo vést ke konfliktu.

Washington byl také zaneprázdněn vyzbrojováním svých spojenců v Pacifiku.

Co si musí Washington uvědomit, je, že jeho vojenské prodeje mají bezděčné důsledky,“ uvedl Sean O ‚Connor, výzkumník Rady pro zahraniční vztahy. „S více možnostma a rozmístěnými plavidly ve sporném území, by mohla malá šarvátka přerůst ve velkou krizi.“

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Spiknutí proti Pekingu? USA pořádaly asijský vojenský summit, nezahrnující Čínu

  • Poradat manevry Ciny a Ruska v Mexickem zalivu a vyzbrojit Kubu atomovymi zbranemi. To by se ti zbabelci podelali strachem a jako Kennedy by okamzite hrozili atomovym uderem!!!
    Maji strach i z Koreje, ktera blufuje, zadne atomovky nema. To je jedno, prevzali tuhle hru, aby mohli Kima a Korejce tyrat sankcemi.
    Jako Japonsko morskou blokadou ve 2. svetove valce, ktera zahnala Japonce do valky. Pak je kritizovali za Pearl Harbour, aniz by ale rekli, proc je Japonci napadli!!! Oni vse utajuji a ovladaji media vsude ve svete odjakziva. USA jsou fasisticky stat s imperialnimi psychopaty u moci. Neni zadny rozdil mezi false flag operation Nacistu jako Gliwice a 11. zarim, incidentem v Tonkinskem zalivu, chemickymi zbranemi Saddama, utoky Asada chemii v Syrii, zlociny Kaddafiho. Vse ma presny a prolhany scenar na jehoz konci vsechny zeme pak lezi v sutinach. Pod nimi miliony mrtvych a rodi se znetvorene deti po pouziti Agent orange ve Vietnamu. Copak to lidi nevedi, kdo je nas spojenec? Zadny neni, jenom my jsme jeho poskoky!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*