Soros naléhá na EU, aby omezila finanční prostředky pro Maďarsko

Soros naléhá na EU, aby omezila finanční prostředky pro Maďarsko

Progresivní miliardář George Soros vyzval EU, aby omezila financování Maďarska kvůli otázkám právního státu, přičemž jeho prohlášení bylo zveřejněno po rozhodnutí Nejvyššího soudu EU, který upřednostnil Středoevropskou univerzitu George Sorose před maďarskou vládou.

„Vyzývám EU, aby z Maďarska učinila zkušební případ,“ napsal Soros v prohlášení a vyzval Brusel, aby z Maďarska udělal příklad, včetně pokusů svázat financování EU s podmínkami právního státu.

Ke konci prohlášení liberální miliardář a investor naléhal na Evropskou unii, která v tuto chvíli diskutuje o tom, zda má či nemá rozdělení pomoci EU vázat na takzvané podmínky právního státu, aby omezila své financování Maďarska.Pro liberálního miliardáře by vytvoření takového precedentu vyslalo jasný signál ostatním státům EU: ti, kdo odmítnou uposlechnout nařízení Bruselu, budou čelit skutečným důsledkům.

V prohlášení Soros tvrdil, že „maďarská vláda nadále pošlapává právo EU“, a dodal, že její poslední obětí je „světoznámá Univerzita divadla a umění (SZFE)“ v Budapešti, píše maďarský deník Magyar Hirlap.

Sorosovy názory téměř doslovně zopakovala zástupkyně předsedy Evropského parlamentu Katarina Barleyová – rovněž německá poslankyně za Socialistickou demokratickou stranu (SDP) – když naléhala na EU, aby „vyhladověly“ Polsko a Maďarsko fondy EU.

„Právní stát je neustále porušován a fondy EU jsou účinným způsobem, jak si vynutit tlak. Státy jako Polsko a Maďarsko musí finančně strádat. Fondy jsou účinná páka,“ řekla Barleyová v rozhovoru pro německý rozhlas.

Po prohlášeních německé europoslankyně několik polských politiků rychle reagovalo, že použití slova „vyhladovění“ – v kontextu polsko-německých vztahů – jim připomíná rétoriku, kterou používali nacisté během druhé světové války.

„Toto prohlášení je nehorázné a připomíná nám ty nejstrašnější historické konotace. Můžeme říci, že Němci mají bohaté zkušenosti s hladověním a pronásledováním Poláků. Očekáváme oficiální omluvu od paní Barleyové a odvolání těchto hanebných slov,“ napsal Michał Dworczyk, šéf premiérova kancléřství.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vyzvala Katarinu Barleyovou, aby odstoupila z funkce zástupkyně předsedy Evropského parlamentu v důsledku urážlivých prohlášení, která pronesla v německém rozhlase.

Návrh předložila PiS, členka parlamentní skupiny Evropských konzervativců a reformistů EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*