Šokující fotky NASA ukazují zcela vyschlé povodí Aralského moře

Šokující fotky NASA ukazují zcela vyschlé povodí Aralského moře

Nové fotografie pořízené vesmírnou agenturou NASA ukazují, že je východní povodí Aralského moře ve střední Asii zcela suché. Údajně je to výsledek projektu odklonit řeky pro zemědělství ještě ze sovětské éry.

Je to poprvé, kdy východní povodí v moderní době úplně vyschlo,“ uvedl Philip Micklin, expert na Aralské moře z Western Michigan Universityv rozhovoru pro NASA’s Earth Observatory, kteří zachytili čerstvé satelitní snímky jezera. „Je pravděpodobné, že je to poprvé za 600 let od středověku, kdy jezero kompletně vyschlo.“

Aralské moře v roce 1989 (vlevo) Aralské moře dnes (vpravo) Foto : NASA Earth Observatory
Aralské moře v roce 1989 (vlevo) Aralské moře dnes (vpravo) Foto : NASA Earth Observatory

Ve snaze rozšířit produkci bavlny v okolních stepích, sovětští inženýři odklonili Amu Darya a Syr Darya, dvě řeky, které vtékají do jezera, v rámci zavlažovacích projektů v padesátých a šedesátých letech.

V důsledku toho je lůžko jezera znečištěné chemickými látkami používanými k pěstování plodin. Voda se v tomto důsledku změnila na slanou, což usmrtilo většinu volně žijících živočichů a decimuje odvětví rybolovu v regionu.

Aralské moře 2000-2008 Foto : NASA Earth Observatory
Aralské moře 2000-2008 Foto : NASA Earth Observatory

Tato část Aralského moře ukazuje každým rokem masivní změny, které jsou závislé na toku Amu Darya. Očekávám, že to bude ještě nějakou dobu pokračovat,“ uvedl Micklin.


Sovětští představitelé poprvé přiznali dopad projektu na Aralské jezero v roce 1980, ale mnoho s tím v současné době neuděláme.

V okolí povodí Aralského moře (také zvané Aralské jezero), žije asi 60 miliónů lidí, většina z nich jsou občané s nízkými příjmy států Střední Asie. K obnově jezera k jeho bývalé velikosti by toky musely být čtyřnásobně zvýšené, což by vyžadovalo 16 miliard dolarů, což si dotčené strany nemohou ani náhodou dovolit.

zdroj : http://rt.com

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*