Služební zákon zakotví vedoucí úlohu GŘ SS a „pravice“ s ním hraje frašku

Služební zákon zakotví vedoucí úlohu GŘ SS a „pravice“ s ním hraje frašku

Na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny (12. schůze od 15. 7. 2014) proběhlo druhé čtení novely služebního zákona, přičemž zákon je na tuto schůzi zařazen
i pro schvalování ve třetím čtení. Jsme svědky velkých řečí některých politiků
o tom, že budou blokovat přijetí služebního zákona třeba až do voleb. Přitom služební zákon je už více než 10 let schválen a jeho účinnost je nastavena od 1. ledna 2015. Obstrukce tedy účinnosti zákona nezabrání a řeči o blokování jsou jen fraškou.

Parlament České republiky Foto : cs.wikipedia.org
Parlament České republiky Foto : cs.wikipedia.org

Jasná pravidla pro státní správu jistě potřebujeme. Jak platné znění, tak znění po případné novelizaci, však ve skutečnosti vytvoří další pilíř moci ve státě. Vedle moci zákonodárné, výkonné a soudní zde bude ještě moc úřednická, řízená generálním ředitelstvím státní služby (GŘ SS). O fungování úřadů bude rozhodovat skupina lidí bez vazby na výsledek voleb. A zvolení politici si vždy budou moci umýt ruce: „To já ne, to nezávislí úředníci“.
Připravme takový služební zákon, který jasně určí pravidla pro fungování a odměňování státních úředníků, ale který z volených politiků (ministrů) nesejme odpovědnost za fungování úřadů. Ponechme alespoň ministrům možnost určit si své náměstky a všem představeným (včetně náměstků) vyvolat nové výběrové řízení na sobě podřízená místa. Zákon by se tedy neměl týkat vedení resortů. Generální ředitelství státní služby by vůbec nemělo existovat.

http://web.svobodni.cz/

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*