Školní učebnice „jsou navrženy tak, aby pokračovaly v nadřazenosti bílých“ tvrdí americká zpěvačka Andra Day

Školní učebnice „jsou navrženy tak, aby pokračovaly v nadřazenosti bílých“ tvrdí americká zpěvačka Andra Day

Americká herečka a zpěvačka Andra Dayová tvrdí, že učebnice používané v amerických školách mají udržovat „nadvládu bílých“, a to záměrným bagatelizováním či skrýváním úspěchů černošských historických postav.

Popová hvězda říká, že jednou takovou postavou je zpěvačka Billie Holiday, kterou hraje ve filmu Hulu Spojené státy vs. Billie Holiday.

Day, která je nejlepší herečkou nominovanou za roli ve filmu, také ocenila Stacey Abramsovou během rozhovoru s levicovou kulturní kritičkou Roxane Gay pro The Hollywood Reporter.Během rozhovoru Andra Day napadla školní učebnice a tvrdila, že často vynechávají historické výpovědi černochů, jako je kontroverze kolem písně Billie Holiday “Strange Fruit,” což byla protestní píseň proti rasistickému lynčování.

„Nevěděli jsme to, protože učebnice jsou navrženy tak, aby pokračovaly v nadřazenosti bílé rasy, že? Ve školách a na vysokých školách. Nevěděla jsem o Skrytých postavách, protože jsme to neměli vědět,“ řekla.

„Billie Holiday byla hrozbou pro systém rasové nerovnosti. Takže jsme ji měli znát jen jako tragickou narkomanku, která promrhala život na drogách, což nemohlo být dál od pravdy.“

V rozhovoru Day uvádí neověřené tvrzení, že největší vydavatel učebnic sídlí v Texasu. „Tak se nad tou agendou zamyslete sami,“ řekla ve zjevné snaze spojit republikánskou základnu státu s nadřazeností bělochů.

Zůstává nejasné, o kterém vydavateli Day mluvila, protože žádné z pěti největších vydavatelství v oblasti vzdělávání nemá sídlo v Texasu. Stát Lone Star je největším trhem s akademickými učebnicemi, což dává státní vzdělávací radě významný vliv na vydavatele.

Andra Day v rozhovoru také pochválila Stacey Abramsovou, když ji přirovnala ke zpěvačce Billie Holiday.

„To je stejná DNA. Proto ji museli umlčet. Víš, co tím myslím? Protože ona je DNA, která je ve Stacey Abramsové,“ řekla Day.

Andra Dayová již získala Zlatý glóbus za svůj výkon ve filmu, který sklidil smíšené až záporné kritiky. Během své nahrávací kariéry obdržela dvě nominace na Grammy za své debutové sólové album Cheers to the Fall z roku 2015.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Školní učebnice „jsou navrženy tak, aby pokračovaly v nadřazenosti bílých“ tvrdí americká zpěvačka Andra Day

  • Dayova si nechce pripustit, ze bez bilych lidi by certi dodnes staveli sve pribytky z trusu zvirat, krepcili kolem ohne o nejake hygiene skoda mluvit. Tak at si cerna nana nestezuje, popripade, at se vrati do Afriky, kam patri.

  • Výpovědní stale bude a je že belosi dokázali mnohem více, dokud se nebudou přepisovat dějiny.coz se snad nestane v nejbližší době. Nepopírám ze černoši se dokázali taky prosadit jenom toho bYlo proste výrazně méně, hlavně v Usa tam zavládla převážně chudoba a gangy.takže stale otci zakladatelé toho zvládli více.. to je realita. Je jedno co kdo bude tvrdit lidi snad budou stale věřit pravdě me něčemu co se někde píše a že to moderní, stejně se jedná o provokaci následnou reakci.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*