Situace v Jemenu je srovnatelná s vývojem na Ukrajině

Situace v Jemenu je srovnatelná s vývojem na Ukrajině

Situace v Jemenu má několik podobností s vývojem na Ukrajině, který nemůže být hodnocen jako nic jiného než převrat, uvedl šéf ruského Výboru pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosašev.

„Situace v Jemenu je výbušná, protože se bavíme o těžce ozbrojených silách, které jsou vyzbrojeny skoro stejně a jsou připraveny k vojenským akcím proti sobě, což může vést k totální občanské válce,“ uvedl Kosačev.

EPA/YAHYA ARHAB
EPA/YAHYA ARHAB

Zákonodárce vyjádřil znepokojení nad tím, že obě strany konfliktu „mají externí podporu.“ „A co více, nyní jsme svědky přímé vojenské intervence ze strany Saudské Arábie, bez mandátu OSN a Ligy arabských národů,“ zdůraznil.

Kosačev uvedl, že nechápe dvojité standardy, které Západ prosazuje při posuzování tohoto konfliktu, který „má mnoho podobností se situací na Ukrajině.“ Co se stalo v Jemenu „nelze považovat za něco jiného, než převrat,“ zdůraznil. „Je jasné, že podobnost se situací na Ukrajině není ve velkém rozsahu, a existuje mnoho rozdílů a nuancí, ale standardy posuzování takové situace by měly být alespoň ve stejném duchu,“ zdůraznil.

Současná situace opět dokazuje, že v americké zahraniční politice neexistují žádné normy, jen zájmy, které staví některé hodnoty do popředí, zatímco ostatní hodnoty jsou ignorovány, uvedl Kosačev. Americká politika vyvolává konflikty, jako jsou ty na Ukrajině a v Jemenu, a „nikdo není v bezpečí před opakováním takových scénářů v jiných nestabilních zemích,“ uvedl. „To způsobuje velké obavy,“ uzavřel zákonodárce.

Moskva je znepokojena nejnovějším vývojem v Jemenu uprostřed zhoršující se vojenské a bezpečností situaci v zemi, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Jednotky hnutí Ansar Alláh zahájily útok na druhé nejvýznamnější město v zemi, Aden. Jako reakce, Saudská Arábie provedla letecké údery na několika místech na území Jemenu, včetně hlavního města Sanaa, v noci na 26. března,“ uvedl ministr zahraničí. „Riyadh, podporovaný arabskými zeměmi v Perském zálivu a několika dalšími zeměmi včetně logistické podpory ze strany USA, jednají v souladu s žádostí jemenského prezidenta Abdu Rabu Mansur Hadiho,“ stálo v prohlášení.

“Podle předběžných informací, jsou oběti z řad civilistů i mezi ozbrojenci z hnutí Ansar Alláh,“ uvedl ministr zahraničí. „Velvyslanectví Ruské federace v regionu a Generální konzulát v Adenu pokračují ve své práci k posílení bezpečnosti.“

„Moskva vyjádřila hluboké znepokojení ohledně nejnovějšího vývoje v přátelské Jemenské republice. Rusko vždy důsledně podporovalo svrchovanost země, její jednotu a územní celistvost,“ uvedl ministr zahraničí. „Spolu s tím, považujeme za důležité, aby všechny strany konfliktu v Jemenu a jejich zahraniční spojenci okamžitě zastavily všechny vojenské akce a snažili se dosáhnout svých cílů bez zbraní,“ zdůraznilo ministerstvo. „Jsme přesvědčeni, že hluboké neshody, které existují v Jemenu lze nyní vyřešit pouze celostátním dialogem,“ dodal.

„Rusko se snaží jednat se všemi zúčastněnými stranami a vyvíjí úsilí k co nejrychlejšímu ukončení vojenského konfliktu v Jemenu,“ uvedl ministr zahraničí.

Od srpna 2014 byl Jemen zasažen těžkou politickou a bezpečnostní krizí. Na konci ledna, skupiny Ansar Alláh přinutily prezidenta a vládu, aby oznámili rezignaci.

Rebelové později převzali kontrolu nad hlavním městem země a nad několika dalšími provinciemi. Také oznámili přijetí tzv. ústavního prohlášení.

Přes noc na 26. Března, Saudská Arábie zahájila vojenskou operaci v sousední zemi, a provedla letecké údery na několik rebelských pozic.

Provládní síly získaly ve čtvrtek kontrolu nad letištěm Aden, zatímco jemenský prezident Mansur Dahi uprchl ze země do Saudské Arábie.

 

TASS/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*