Silný tlak na vystoupení z EU: Itálie s eurem se již nedá zachránit

Silný tlak na vystoupení z EU: Itálie s eurem se již nedá zachránit

Berre Grillo a jejich Hnutí pěti hvězd spustilo v Itálii petici, která by měla iniciovat odchod země z měnové unie a návrat k jejich ekonomické suverenitě. Hnutí pěti hvězd, čiže Cinque Stelle, požaduje vytvoření eurodluhopisů a opuštění fiskálního kompaktu.

Musíme opustit euro co nejrychleji. Náš požadavek se dostane až do parlamentu, kde s námi o něm budou muset hovořit,“ evropské elity si doteď nalhávaly, že toto hnutí není ve skutečnosti euroskeptické a že nechce opětovné zavedení liry. Teď ale iluze pominuly. V Itálii byla nastartovaná národní diskuze o monetární unii a její výsledek je nejistý.

Gianroberto Casaleggio je ekonomický guru Hnutí pěti hvězd. Tvrdí, že kompakt je „šílenost“, která nutí Itálii, aby dosahovala masivní fiskální přebytky po celá desetiletí. To by vedlo jen k prohloubení recese a zvýšení dluhu a celkový efekt by byl poté negativní. Podle jeho názoru Itálie nebude schopná oživit svoji ekonomiku ani v případě, kdyby Německo souhlasilo s uvedenými podmínkami. Pro tuto zemi je již příliš pozdě, protože od poloviny devadesátých let ztratila Itálie relativné k Německu velkou část konkurenceschopnosti. Kdyby se pokoušela o vnitřní devalvaci v irském stylu v době, kdy se již nacházela v deflaci, šlo by o ekonomickou sebevraždu. Výsledkem by byl kolaps ekonomického systému a prudký růst dluhů. „Čtvrtina italského průmyslu je pryč. Naše měna je příliš silná. A jelikož používáme euro, nic s tím neuděláme,“ uvádí Casaleggio.


Italský premiér Matteo Renzi se přepočítak, když věřil, že po šesti letech v depresi se Itálie už odráží ze dna. Věřil mantře, která je v eurozóně velmi rozšířená a která hovoří, že se unie nachází na prahu udržitelného cyklického oživení. Renzi věřil, že se teď stačí jen nechat nést stupajícím přílivem ve formě sílící globální ekonomiky. Namísto toho se ale ekonomika Itálie opět propadá.

Antonio Guglielmi z banky Mediobanca tvrdí, že další utahování rozpočtu a ekonomický útlum znamenají „katastrofu pro finance celé země“. Pokud nebude Mario Draghi aktivnější, „Itálie je mrtvá“. A není to tím, že by nebyla snaha. Problém spočívá v tom, že klesající HDP vede k růstu poměru dluhu a produktu. Současná krize v Itálii je ze 100 procent zaviněná monetární politikou a tím, že Evropská centrální banka nedosahuje svůj inflační cíl a nepodporuje růst, jak se sama zavázala v Lisabonské smlouvě. Informoval slovenský zoznam.cz.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*