Šichtařová & Pikora: Zákaz placení hotově není daleko

Šichtařová & Pikora: Zákaz placení hotově není daleko

Vláda se snaží nechat po sobě nesmazatelnou stopu s on-line evidencí tržeb v maloobchodě a pohostinství. Ekonom akademik musí být „nadšen“, že to může sledovat na vlastní oči. Tenhle neprověřený systém totiž používá jen Chorvatsko a jen krátce. Například Německo, jímž se vláda asi inspirovat nechce, pochopitelně nic takového nemá.

Ekonom občan a spotřebitel je naopak zděšen, protože z toho kouká další státní kontrola. Celé je to o tom, že celní správa dostane za úkol kontrolovat živnostníky, jestli vydávají účtenky. Jenže proč musím dokazovat, že nejsem lump? Neměl by spíš stát prokázat lumpárnu mně?

Systém ale má být ještě kurióznější. Některé zprávy tvrdí, že účtenky by se měly losovat po vzoru Slovenska. To losování zavedlo, aby spotřebitele motivovalo si účtenky brát. A funguje to? Ne.

Stát také tvrdí, že vybere navíc na dani 10 miliard ročně. Těžko říct, jak k tomu číslu došel. Zavedení systému má prý stát maximálně 380 milionů. Spíš se bojím, že celý systém bude dražší než navýšení inkasa daně, jak už to se státními IT systémy bývá, viz třeba registr vozidel.

A co až v regionu dočasně vypadne internet? Zastaví se kvůli tomu hospoda? Kdepak. Stát nikdy nedocílí toho, aby obchodníci všechny tržby elektronicky evidovali. Prostě přijmou peníze na ruku.

Pravice místo rozumné reakce jen straší, že lidé přestanou podnikat. Nepřestanou. Jenom přibude špatná nálada. A to není nepodstatné. Nálada toho v podnikání ovlivňuje strašně moc. A tak se zase budeme divit, proč okolní státy prosperují a my ne.

Tipuji, že se systém po řadě problémů nakonec potichu opustí, podobně jako penzijní reforma. Místo toho se začne říkat, že problém je vlastně v tom, že se platí hotovostně. A že ve Skandinávii také všude platí platebními kartami, tak co by to nešlo u nás? A nakonec nás donutí přejít na platební karty. Vlastně zavedeme další „daň“, protože karetní společnosti si z každé platby něco nechávají. Teď mi to konečně secvaklo: Že ona je ta naše vláda ve skutečnosti prolezlá tajnými agenty Visa & MasterCard?

Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora
https://web.svobodni.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Šichtařová & Pikora: Zákaz placení hotově není daleko

  • · Edit

    Ať je „u vesla“ jakákoliv vláda, stejně se její jednání, oproti slibům, otočí vždy proti lidem, kteří je volili. Proč už si konečně nevyberou jeden jediný funkční systém, třebas i okopírovaný ze státu, kde to skutečně funguje a nezavede ho u nás. Oni vždy vyberou jen něco, o čem si myslí, že se jim bude hodit a pak se strááášně diví, že to tady nefunguje. Studenti ekonomie vymysleli podklady pro výpočet daně z příjmu, je to jednoduché, vejde se to na jeden list papíru… No, v České republice to bude ještě strašně dlouho trvat, než na to poslanci zaměří svoji pozornost a nakonec to stejně smetou ze stolu. Proč by měli malým živnostníkům ulehčovat práci? Jen ať si živnostníčci zaplatí svého ekonoma, který jim daně spočítá. Teď opět vymysleli zavedení on-line evidenci tržeb. Že to skoro nic nestojí? Jak koho. Já mám malou provozovnu, která mne docela slušně uživí, ale tržby mám nízké, ročně cca 250 tisíc. Pracuji vlastníma rukama a co si budeme povídat, ruční práce se v naší republice necení. Komu vadí, že po týdnu mne bolí lokty, že občas necítím prsty… Teď mám obavy, kolik peněz budu muset vydat na to, abych mohla tu pitomou denní tržbu v řádu několika stokorun nahlašovat. A že bych měla zdražit? No proto jsem tu práci začala dělat, abych ji mohla nabídnout i těm, kteří ji sice nutně potřebují, ale z finančních důvodů si ji jen tak nemohou dovolit.

  • O tom, že šel Babiš do politiky jen proto, aby ovládal lidi a měl ve své moci zničit kohokoliv, kdo mu stojí v cestě, snad již není pochyb. Sobotka mu k tomu sekunduje, protože nikdy nic nedělal, jen je v politice a modlí se za každé nové ráno ve funkci.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*