Šéf bezpečnostní služby: Ve Velké Británii žije 35 000 islámských džihádistů

Šéf bezpečnostní služby: Ve Velké Británii žije 35 000 islámských džihádistů

Británie je domovem až 35 000 fanatických islamistů – s nichž 3000 znepokojuje zpravodajskou službu MI5, prohlásil evropský protiteroristický činitel.            

Koordinátor Evropské unie pro boj proti terorismu Gilles de Kerchove vyzdvihl, že Británie má více radikálních muslimů, než jakákoli jiná země v Evropě.

Pan Kerchove také varoval, že Islámský stát se do pěti let pokusí o kybernetický útok na jaderné elektrárny nebo na systémy řízení letového provozu.

Představitel, který je v pravidelném kontaktu s bezpečnostními službami, stejně jako s odborníky na terorismus a s vládami po celé Evropě, uvedl: „Spojené království identifikovalo 20 000 až 35 000 radikálů.

Z tohoto počtu 3000 lidí znepokojuje (zpravodajskou službu) MI5 a 500 z nich jsou pod neustálou a zvláštní kontrolou.

„Francie jich má 17 000. Španělsko jich má mnohem méně, více než 5 000, předpokládám. V Belgii je to téměř 500 lidí a v Sýrii je kolem 2 000 či více radikálů.“

„Nechtěl bych uvádět konkrétní čísla, ale v Evropě je jich desítky tisíc, více než 50 000.“„My musíme vybrat ty, kteří jsou opravdu znepokojující a nejnebezpečnější a měli by být sledování 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.“

Pan Kerchove, který je na svém postu od roku 2007, hovořil v rozhovoru se španělskými novinami El Mundo.

Kerchove varoval, že evropské země budou trpět dalšími útoky inspirovanými Islámským státem – a uvedl, že je třeba přijmout větší opatření, která jim v tom zabrání.

Na otázku o 12členné buňce, která zavraždila 16 osob a dalších více než 100 zranila při útoku v Barceloně a Cambrilu ve dnech 17. a 18. Srpna, Kerchove řekl: „Je příliš brzy na vyvození konečných závěrů, ale víme, že potřebujeme mnohem větší úsilí v prevenci.“

„Budeme čelit dalším útokům. Většina, kromě Bruselu a Paříže, nebyla směřována z Rakky, ale byli zde inspirováni. A Islámský stát se později přihlásil k odpovědnosti.“

„Propaganda organizace už nepotřebuje, aby šli lidé do kalifátu. Mohou zaútočit na svém místě původu, včetně malého měřítka za pomocí doma vyrobených zbraní.“

Kerchove uvedl, že je velmi důležité, aby evropské zpravodajské agentury a policie řádně analyzovaly údaje, které shromažďují a sdílejí.

Například, policie v Katalánsku byla svými protějšky v Belgii varována před Abdelbakim Es Sattym, údajným vůdcem barcelonské buňky, ale nepoznala nebezpečí, které představoval.

Úřad pro boj proti terorismu varoval, že radikálové stále častěji používají islámský koncept „taqiyya“ – skrývají své náboženské přesvědčení před těmi, kdo je obklopuje, aby zabránili odhalení.

 

(Express/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*