Saúdská Arábie utrácí miliardy dolarů, aby udržela USA v Sýrii

Saúdská Arábie utrácí miliardy dolarů, aby udržela USA v Sýrii

Přední ruský deník informoval, že Spojené státy byly ve skutečnosti na pokraji stáhnutí svých vojsk ze Sýrie, ale přesto nadále udržovaly posilování své vojenské přítomnosti v zemi.    

Podle zprávy to bylo proto, že se Saúdská Arábie zavázala financovat jejich pobyt v zemi multi-miliardovým rozpočtem.Ruský deník Svobodnaya Pressa uvádí, že Rijád a Washington ještě nevypracovali časový rozvrh rozpočtování, ale v zásadě se Saúdská Arábie, i když možná neochotně, rozhodla poskytnout finanční prostředky v řádu několika miliard dolarů.

Zpráva také uvádí, že Saúdská Arábie původně nebyla ochotna utratit tolik, navzdory varování Washingtonu o jeho stažení. Nicméně, nakonec svolila, když Trump zřejmě využil svých metod k tlaku na Saúdskou Arábii, mezi něž patří obavy Rijádu z kolapsu koalice bojující proti Asadovi, když se USA stáhnou.

Takový kolaps může být skutečně nevyhnutelný a Trump využil této skutečnosti a dokonce často ve své volební kampani naznačil, že nemá zájem pracovat na svržení Asada.

Podle zprávy by saúdské výdaje mohly znamenat rozmístění tisíců amerických vojáků v Sýrii. To by pojistilo saúdské zájmy v podpoře ISIS a Al-Kájdy. Saúdská Arábie se také topí ve vlastním bahnitém ostrově, když se pokouší dobýt Jemen.

Plány Saúdské Arábie dobýt Katar byly dříve zmařeny intervencí úředníků z Trumpovy vlády. Nicméně, Saúdská Arábie je zapojena do příliš mnoha konfliktů a trpí vnitřními rozdíly v královské rodině, které byly dobře zdokumentovány.

Americký prezident Donald Trump minulý týden pochválil, že Washington zrušil financování stabilizace válkou roztrhané Sýrie ve výši 230 milionů dolarů, přičemž uvedl, že to „zaplatí“ jiné bohaté země, zatímco USA utrácejí peníze za své vojáky a spojence.

Trump už dlouho slibuje, že USA opustí Sýrii „velmi brzy“, ale zatím jsou stabilizační peníze jedinou věcí, která byla stažena. Americká vojenská přítomnost a podpora protivládních bojovníků přetrvává a podle diplomata Bretta McGurka se připravuje na „konečnou fázi“ útoku proti ISIS.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*