Saudská Arábie si přeje…aneb propaganda pro válku

Saudská Arábie si přeje…aneb propaganda pro válku

V českých médiích má pojem Saudské Arábie velkou kredibilitu. Tato země zde není kritizována, ačkoliv vyznává podobné hodnoty jako Islámský stát a má i podobnou praxi, co se týče zabíjení „nevěřících“ (legálně ve svých zákonech).

„Království na Arabském poloostrově podle agentury nadále hodlá rebely vojensky podporovat, syrský prezident Bašár Asad má podle Rijádu skončit.“

http://zpravy.idnes.cz/zastavte-nalety-proti-syrske-opozici-vyzyva-eu-moskvu-pje-/zahranicni.aspx?c=A151012_143706_zahranicni_mlb

No jasně, protože Saudská Arábie nechce Basharův sekulární režim. Saudi si zakládají na náboženské policii (trest smrti za projevení názoru – nemusí být ani nábožensky založený). Tam bych se bál jet i na dovolenou.

RIJÁD/LONDÝN V Saúdské Arábii byl k 350 ranám bičem odsouzen čtyřiasedmdesátiletý Brit, kterého tamní policie loni přistihla, jak veze v autě po domácku vyrobené víno. Děti Karla Andreeho se obávají, že jejich otec by trest nemusel přežít, a vyzvaly proto britského premiéra Davida Camerona, aby osobně zasáhl a pomohl Andreeho dostat do vlasti.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/saudska-arabie-odsoudila-britskeho-seniora-k-350-ranam-bicem-mel-u-sebe-vino-1l6-/zpravy-svet.aspx?c=A151013_113115_ln_zahranici_msl

(zajímavě myslím ten článek Lidovek také porovnává Islámský stát se Saudskou Arábií v grafické tabulce)

Proto zjevně Saudové podporují islámistické rebely, protože chtějí v Sýrii konec oddělení politiky od náboženství – aby to bylo jako Saudské Arábii (kde funguje tzv. náboženská policie a právo Šária je oficiální státní legislativou).  Poměrně úlet, že to není v prvním linkovaném článku zmíněno – i když nedá se článku upřít, že informuje fakta. Víceméně. Je to úhel pohledu. Jak je to podané z toho vyznívá Rusko špatně:USA spolu s kamarády tam dělají chirurgické operace a Rusko tam vletělo a zas dělá svinstva – podporuje Bashara vojensky. Někdo by tomu měl učinit přítrž. Ale tento obrázek zjevně není pravda.

saudska arabie namesti

Přeje si USA světovou válku?

Nikdo viditelně nenavrhuje „Zaútočme na Rusko“, ale kontinuálně je budována atmosféra jakýchsi „důvodů“, proč by takový boj, stál za to. Atmosféra strachu. Často to tak bývá před vypuknutím války (kterou pak dokáže spustit klidně jen nějaký omyl – sestřelení letadla nebo jiný incident). A pak už všichni mají ty své důvody. Stěží by ze dne na den vyhlásili v NATO válku Kanadě, i kdyby Kanada omylem sestřelila dopravní letadlo. Je potřeba kontext pro válku nebo spojenectví.

Jsme na straně dobra?

George Bush byl už v Indii mezinárodním tribunálem spolu s panem Blairem odsouzen za válečné zločiny. Bez jejich přítomnosti šlo (zatím) spíše o symbolismus než právně vynutitelný akt. Něco je tu dlouhodobě ignorováno a ty problémy teď dlouho nezpůsobovalo zrovna Rusko. Nebo aspoň ne ty, které se nás týkají.

Hlavně je v tom pak mnoho emocí. Reziduálně budovaných i okamžitých při incidentů, a jakmile začne válka, pak se už jen tak nezastaví. A je zjevné, že obzvláště USA potřebují válku. Není vhodnější (a osvědčenější) způsob, jak odvést pozornost od jiných věcí – od kolabující americké ekonomiky – a hlavně zadluženosti. Tohle vždy „vyřešila“ válka. Nemyslím, že by americká administrativa nějak vědomě chtěla vyvolat světový konflikt, ale někteří v USA určitě ano. Ti co mají špinavé ruce od těch peněz, o které okradli americké občany jak při „řešení“ finanční krize (bailouty) tak i předtím samotným finančním systémem. 1% nejbohatších lidí nikdy trpět nebude, dokud mají na své straně poslušné občany. Jednou je ale může překvapit, když se na stranu veřejnosti připojí jak policie tak i armáda. Pak jsou bezbranní. Staříci.  Myslím, že se stačí podívat informace o Saudské Arábii, spojit si to s informací, že je to náš spojenec, a z toho tedy vydedukovat, jaké současný Západ vyznává hodnoty. Zabíjet nevěřící. Prostě kamarádit se s vrahy a porušovat často vlastní směrnice a dohody, páchat válečné zločiny.

Záměr USA znepřátelit mezi sebou Německo a Rusko?

O záměru vyvolat v Evropě válku hovořil taktéž sám George Friedman, což je zakladatel a ředitel nejvýznačnějšího americké soukromé zpravodajské agentury STRATFOR, která je považována za jakousi privátní CIA.

Ten ve svém projevu řekl, že si podle něj v USA přejí vyvolat v Evropě menší regionální konflikty, které proti sobě postaví Německo a Rusko, kteří nyní velcí partneři – zejména tedy z pohledu ekonomiky. Normálně to tam na tvrdo prohlásil.

Z českých politiků na to upozornil pouze Vojtěch Filip, což je člen KSČM. A ostatní „seriozní“ oponenti si pak jen poklepali na čelo, co to ten komouš kecá za nesmysly. Ale přitom je to pravda. Ale je cenzurována.

Peníze zaručují svobodu a objektivnost médií

Když máte dost peněz, můžete si založit vlastní televizi nebo noviny. Ale do té doby jsou česká média zřejmě pod značným vlivem Západu. Z pohledu USA je myslím legální šířit propagandu (PSYOPS – psychologické operace) v cizích zemích (my jsme cizí země). A Robert Murdoch, zakladatel a dlouhodobý vlastník CNN, například prohlásil, že opravdu jeho televizi se snažil řídit tak, aby obhajovala válku v Iráku (protože prý věřil, že je to oprávněná válka). Tedy vidíme, že to nemusí být nutně jen paranoia, že by média nebyla objektivní.

Vlastníci médií v Česku

Nova TV zde vlastní Američané (např. Time Warner vlastní přes 34% akcíí CME, provozovatele Nova TV), Primu vlastní švédská MTG (to už zní trochu líp, i když opět kdoví, jací jsou vlastníci akcií MTG, CME také není americká firma). A Česká televize vypadá, že taky není vlastněná v Česku. 🙂 Alespoň teda soudě podle obsahu zpravodajství je tam cítit silný náklon k proamerickému názoru. Ani v USA nemají tak proamerický pohled jako v ČT. Když se podíváte na americké zpravodajství, tak je k USA mnohem kritičtější a obšírněji.

Někteří mi předhazují média USA a jiných západních zemí jako příklad toho, že žádná cenzura kritiky Ameriky není. Ale ano, v západních médiích najdeme mnoho, co v našich médiích prostě není, a mělo by být. Protože je to podstatné.

Nova TV jako soukromá televize, ať si vysílá klidně celý den krimi nebo zvířátka „na závěr“, ale Česká televize jako státní podnik by neměl být vazalem žádné cizí země.

Saudská Arábie má teď vést Radu pro lidská práva v OSN. To samo o sobě něco vypovídá. Zejména tím tichem kolem toho.

Ta samá země, kde usekávají lidem ruce a kamenují za směšné „přečiny“. Ta samá země, která utlačuje práva žen.

Kde jsou ustaraná média nad chudáky v Saudské Arábii? Ta selektivnost je evidentní součást propagandy. Nebo zaslepenosti.

V Saudské Arábii bych za tento článek dostal trest smrti. A useknutý prst za každou pravopisnou chybu v něm. Ne v tomto pořadí.

Každopádně „naše“ média jsou zjevně dost pod vlivem nějakých privátních skupin ze Západu, kteří chtějí z války těžit. Prodávají nám válku jako produkt.

České ANO svobodě a zdravému rozumu

Je potřeba říct to naše české „Nasr*t!“. Ty války už každého jenom otravujou, a měli by je zakázat. Řešení určitě není válka se Saudskou Arábií 🙂 To by bylo asi dost nepochopením, proč tuto zemi zmiňuji.

Ale mně je teda osobně u prd*le, co si myslí nějaká Saudská Arábie o působnosti Ruska v Sýrii. A mělo by to být víc u prd*le i novinářům. Nebo to aspoň uvést v kontextu.

Dobré na svobodě je (máme tu furt ještě svobodu), že lidé tohle skutečně umí ovlivnit. I když je vidět, že média nebo politici jdou občas i proti majoritnímu názoru společnosti (což přitom z obchodního byznys modelu nedává vůbec smysl). Každopádně svobodu mají v rukou ti lidé – ne politik, co rozhodne, že máme jít s někým do války. On tam nepůjde. A pokud nemá armádu na své straně, tak by si raději měl dát pozor na vyslovování nějakých hloupých nápadů.

Nikdo normální nechce válku. Ale propaganda ji dokáže odůvodnit. Jinak by spíš pověsili toho politika, kdo ji navrhl. Budování podhoubí strachu z Ruska je myslím opravdovou snahou vyvolat válku s Ruskem (a Čínou). Pak může dojít i k pouze smyšlenému incidentu a….

 

 

Jiří Míka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Komentář “Saudská Arábie si přeje…aneb propaganda pro válku

  • Žádné velké médium nemůže být už z principu bez propagandy. Informace = moc. Ti kdo chtějí moc vždy půjdou po velkých informačních kanálech a ovládnou je, to je univerzální princip.
    Přitom existují dva typy propagandy, jeden méně nebezpečný – začnete lhát a přiklánět se na stranu vlastníka. Toto dokáže každý rozumný člověk prohlédnout. A jeden nebezpečný – budete mluvit pravdu, ale selektivně vynecháte tu pravdu která se vám nehodí. Na tohle třeba dávat pozor a dívat se po více zdrojích.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*