Saúdská Arábie je připravena vyslat do Sýrie pozemní jednotky

Saúdská Arábie je připravena vyslat do Sýrie pozemní jednotky

Saúdské velvyslanectví dnes informovalo na svém Twitteru, že je Saúdská Arábie připravena vyslat do Sýrie pozemní jednotky, údajně k boji proti islámskému státu.

 

„Saúdské království je připraveno podílet se na jakýchkoliv pozemních operacích v Sýrii, na kterých se může koalice (Amerikou vedená koalice proti islámskému státu) dohodnout,“ uvedl brigádní generál Ahmed Asseri, který je zároveň mluvčím pro Saúdy vedenou koalici v Jemenu, v rozhovoru pro televizní stanici al-Arabiya.

Saúdské tanky (ilustrační obrázek) Foto: AFP
Saúdské tanky (ilustrační obrázek) Foto: AFP

Asseri uvedl, že k porážce islámského státu bude kromě náletů zapotřebí i pozemních operací.

„Pokud dojde ke konsensu z vedení koalice, království je ochotno se podílet na tomto úsilí, protože jsme přesvědčeni, že letecké operace nejsou ideálním řešením, a musí existovat dvojí kombinace, jak vzdušných, tak pozemních sil,“ uvedl Asseri.

Mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby uvedl, že Spojené státy podporují, aby koaliční partneři přispěli k boji proti islámskému státu. „Nerad bych to konkrétně komentoval, dokud nebudeme mít šanci to posoudit,“ uvedl.

Saúdská Arábie se obává přítomnosti Íránem podporovaných vojsk v Sýrii. V říjnu, Írán rozmístil stovky pozemních vojsk v Sýrii, aby bojovaly po boku sil loajálních prezidentovi Bašáru Asadovi.

Panuje všeobecná shoda, Saúdská Arábie a Írán provádí zástupnou válku v Sýrii a Jemenu. Na konci ledna se zástupci Rijádu a Teheránu střetli během setkání za zavřenými dveřmi na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

„Drsná výměna názorů mezi saúdským princem Turki al-Faisalem a íránským ministrem zahraničí Javad Zarifim na zasedání pouze zdůraznila nepřátelství mezi oběma soupeři v Zálivu, kteří rozpoutali zástupné války v Sýrii, Jemenu a Iráku,“ uvedla Reuters.

Saúdové přerušili diplomatické styky s Íránem poté, co demonstranti zaútočili na saúdskou ambasádu v Teheránu po popravě vedoucího šíitského duchovního šejka Nimr Bákir al-Nimra.

Americký ministr obrany Ashton Carter v říjnu řekl americkému Senátnímu armádnímu výboru, že USA začnou „přímé akce na zemi“ v Sýrii a Iráku. Tento krok byl doporučen Obamovými národními bezpečnostními poradci.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Saúdská Arábie je připravena vyslat do Sýrie pozemní jednotky

  • · Edit

    Saúdské Arábii nevěřím ani slovo. Tohle budu nejspíš jen další hra s ovčany.
    Saúdská Arábie je jen jedna z těch, kdo podporují islamizaci Evropy a to se neodpouští.

  • · Edit

    Je to zase další lstivá záminka této podivné koalice jak bojovat/nebojovat a chránit/ IS, přitom povedou válku proti syrským a iráckým šítúm a snažit se tak dostat jejich území pod svou kontrolu a zahájit okupaci tohoto území, kterou dobře známe již z doby v pádu USarmy před čtyřmi lety do Iráku!!!.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*