Ruská FSB úspěšně zmařila pokus o svržení vlády a atentán na prezidenta Běloruska

Ruská FSB úspěšně zmařila pokus o svržení vlády a atentán na prezidenta Běloruska

Ruská FSB rozšířila záběry z kamerového sledování podezřelých, kteří údajně pracovali na zorganizování vojenského převratu v Bělorusku a plánovali zavraždit jeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Podezřelými ze sledování byli běloruský právník Jurij Zjankovič a politolog Alexandr Feduta, kteří již byli zatčeni běloruskou KGB.

Video zveřejněné na kanálu Telegramu Military Observer ukazuje Zyankoviče, jak mluví s Fedutou. Video také ukazuje okamžiky, kdy byli podezřelí zadrženi v různých částech Moskvy.

Konstantin Bychek, vedoucí oddělení vyšetřování běloruského Výboru pro státní bezpečnost, potvrdil, že zadržení jsou v současné době drženi ve vazební věznici KGB.Podle něj byl zadržený právník Yury Zenkovič, který má dvojí občanství, spojen se zvláštními službami USA a snažil se naverbovat a podplatit běloruské příslušníky armády a bezpečnostních složek, „ochotné podílet se na násilném svržení současné vlády za peněžní náhradu“.

KGB „zdokumentovala své schůzky s vojáky, schůzky se zástupci jiných teroristických skupin, jejichž činnost byla potlačena Bezpečnostním výborem státu“.

„Zaznamenali jsme dva případy nezákonného předání peněz vojákům prostřednictvím tajných operací,“ řekl mluvčí KGB.

Spojené státy odmítly jakoukoli možnou souvislost s případem hrozícího vojenského převratu v Bělorusku. Spojené státy nejsou zapojeny do žádného spiknutí s cílem svrhnout běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, sdělil agentuře TASS mluvčí ministerstva zahraničí.

„Viděli jsme zprávy v ruských státních médiích o údajném spiknutí proti Alexandru Lukašenkovi i o jeho přímých prohlášeních v médiích. Jakýkoliv náznak, že americká vláda stála za pokusem o atentát na Lukašenka nebo byla do něj zapletena, je naprosto falešný,“ prohlásil nejmenovaný činitel.

Zástupce ministerstva zahraničí USA k zadržení právníka Jurije Zenkoviče, který má dvojí občanství Spojených států a Běloruska, uvedl, že Washington je připraven poskytnout svému občanovi nezbytnou konzulární pomoc.

V sobotu 17. dubna ruská FSB oznámila úspěšné zabránění vojenskému převratu v Bělorusku, který se měl uskutečnit 9. května. Zadržení jednotlivci, Zjankovič a Alexandr Feduta, údajně plánovali státní převrat podle vypracovaného scénáře barevných revolucí za účasti místních a ukrajinských nacionalistů, uvedly zpravodajské služby. Bylo také řečeno, že spiklenci měli v úmyslu předat moc Národnímu výboru pro usmíření.

„Podle běloruských partnerů Zenkovič a Feduta diskutovali o plánu ozbrojené vzpoury v Bělorusku v soukromých rozhovorech jednoho z poslů a rozhodli se uspořádat osobní setkání v Moskvě s opozičně smýšlejícími generály ozbrojených sil republiky,“ stálo ve zprávě.

Podle FSB vedl Zenkovič „konzultace“ ve Spojených státech a v Polsku, pak přijel do Moskvy a setkal se s generály v kanceláři moskevské restaurace. Spiklenci generálům řekli, že „pro úspěšné provedení jejich plánu by se mělo fyzicky zlikvidovat prakticky celé nejvyšší vedení“ Běloruska. Údajně podrobně popsali plán vojenského převratu, včetně obsazení rozhlasových a televizních středisek, aby mohli vysílat své výzvy lidu, a zablokování vnitřních jednotek a pořádkové policie loajální současné vládě v Minsku. Plánovali také vypnout celý běloruský energetický systém, aby zabránili činnosti vojenských a donucovacích orgánů.

Konečným cílem převratu bylo změnit ústavní systém Běloruska, zrušit institut prezidentského úřadu a svěřit moc Národnímu výboru pro usmíření.

„Poté, co byla schůzka zdokumentována, byli spiklenci zadrženi ruskými bezpečnostními agenturami a předáni svým běloruským partnerům,“ uvedla FSB.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*