Rumunsko přijalo zákon zakazující genderové studie

Rumunsko přijalo zákon zakazující genderové studie

Rumunský Senát tento týden schválil nový zákon, který zakazuje jakýkoli odkaz na genderovou identitu jako na něco odlišného od něčího biologického pohlaví. Zákon musí být ještě podepsán prezidentem.

Tato legislativa byla doplněna k většímu návrhu zákona o vzdělávací politice Lidového hnutí. Socialistická demokratická strana ho také podpořila.Pozměňovací návrh získal 81 hlasů pro, 21 proti a 27 členů se zdrželo hlasování. Podle zprávy rumunského zpravodajského portálu G4 media zakazuje „činnosti šířící teorii nebo názor na genderovou identitu, chápanou jako teorii nebo názor, že gender je odlišný pojem od biologického pohlaví a že oba nejsou vždy stejné“.

Zákon sice nebude mít dopad na občanská práva transgenderových lidí, ale účinně ukončí výuku genderové ideologie na rumunských školách a univerzitách.

Pokud bude zákon podepsán, učiní z Rumunska druhou zemi v Evropské unii po Maďarsku, která zakáže genderové studie. Maďarsko přijalo podobný zákon v roce 2018. Zastánci zákona v Maďarsku uvedli, že genderová ideologie ničí hodnoty země. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost také vede kampaň proti genderové ideologii a slíbila předložit podobnou legislativu.

Tento pozměňovací návrh v Rumunsku může být pokusem o posílení podpory mezi členy rumunské pravoslavné církve, která se důrazně proti genderovým studiím postavila. 81% Rumunů jsou členy pravoslavné církve.

Tento pozměňovací návrh byl nyní předán prezidentu Klausovi Iohannisovi k podpisu. Oponenti však požadují, aby ho odmítl podepsat. Někteří akademici a obhájci lidských práv jsou proti tomu, přičemž liberálové tvrdí, že „to postaví vzdělání v Rumunsku zpět do středověku“.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*