Rozzuření Afghánci po útoku amerického dronu: Zabili nevinné děti, ne atentátníky z ISIS

Rozzuření Afghánci po útoku amerického dronu: Zabili nevinné děti, ne atentátníky z ISIS

Nedělní útok dronu v Kábulu, který se podle Washingtonu zaměřil na potenciálního agenta Islámského státu připravujícího bombový útok, se ve skutečnosti ukázal jako děsivá vojenská chyba, která si vyžádala životy 10 členů afghánské rodiny, z nichž sedm byly děti, podle přeživších a svědků děsivého útoku.

Auto rodiny se stalo terčem vražedného útoku, když se chystali odjet z domova na letiště.

Spojené státy uvedly, že v neděli při leteckém útoku zničily vozidlo naložené výbušninami, čímž zmařily pokus islámského státu odpálit bombu v autě na kábulském letišti.

Americká raketa však v mžiku zničila životy deseti afghánských civilistů, když se zuřivou silou udeřila do rodinného vozu.

„Raketa přiletěla a zasáhla auto plné dětí uvnitř našeho domu,“ řekl příbuzný.Aimal Ahmadi řekl, že při náletu zahynulo 10 členů rodiny – včetně jeho vlastní dcery a pěti dalších dětí.

Sousedé říkali, že dům, kde si před pár minutami hráli malí chlapci a děvčata, se změnil v „hororovou scénu“. Popsali lidské maso přilepené ke stěnám, kosti spadlé do křoví a zdi potřísněné krví, uvedla Al-Džazíra.

Když mluvil o jednom z mladších chlapců, Farzadovi, soused řekl: „Našli jsme jen jeho nohy.“

Rodina se chystala odjet na kábulské letiště a nakonec se přestěhovat do Spojených států. Otcův bratr Romal, který byl v době útoku také pryč, pracoval jako řidič na afghánském ministerstvu pro vodu a energii. Doba, kterou muži strávili s vládou a spojení se zahraničními silami pod vedením USA, vynesla rodině vízum pro zvláštní přistěhovalce, které jim nabídly USA.

Spojené státy dosud nepřevzaly odpovědnost za smrt afghánských civilistů, přičemž tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby na pondělním brífinku prohlásil: „Nejsme v pozici, abychom o tom teď polemizovali.“

„Posuzujeme a vyšetřujeme to. Nenechte se mýlit: žádná armáda na světě nepracuje tvrději, aby se vyhnula civilním obětem, než americká armáda,“ řekl Kirby.

Kirby pouze dodal, že USA s Talibanem koordinují – kromě zkoumání tiskových zpráv a dalších metod vyšetřování – zjišťování, zda byli zabiti civilisté.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová také uvedla, že probíhá vyšetřování, a poznamenala, že nemůže hovořit ani potvrdit počty či případy afghánských civilních obětí v tomto případě.

Američtí představitelé stále trvají na tom, že úder mířil na vozidlo naložené výbušninami.

„Došlo i k výbuchu – v tomto vozidle byly výbušniny, které mohly vést k dalším škodám. Vyšetřuje se, jak se to stalo. Ale ztráty na životech jsou samozřejmě hrozné a dopadají na rodiny bez ohledu na to, zda žijí ve Spojených státech nebo po celém světě,“ dodala Psakiová.

Ahamdiho rodina a rozzuření obyvatelé čtvrti však odmítají tvrzení USA, že cílem útoku byl potenciální atentátník islámského státu.

„Všichni jsme Afghánci, víme, co by udělalo auto naložené výbušninami, kdyby ho zasáhli z nebe,“ řekl Abdol Matin, soused, který vyrůstal s Ahmadiho dětmi.

„Pokud se vám nepodaří zasáhnout správný cíl, tak nechte Afghánistán Afgháncům,“ řekl.

Rozzuření sousedé řekli, že afghánská rodina by měla být očištěna a že by mělo proběhnout skutečné vyšetřování.

Emran Feroz, afghánský novinář se sídlem v Německu, který zkoumal dopad leteckých útoků na afghánské civilisty po dobu 10 let, řekl Al-Džazíře, že skutečnost, že se nedělní útok odehrál v Kábulu, pomůže přitáhnout pozornost médií k otázce, která afghánské civilisty trápí od invaze vedené USA v roce 2001.

„Je velmi symbolické, že americké operace v Afghánistánu začaly nálety bezpilotních letounů a skončily nálety bezpilotních letounů. Zdá se, že se za dvacet let nic nenaučili,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Rozzuření Afghánci po útoku amerického dronu: Zabili nevinné děti, ne atentátníky z ISIS

  • USA se naštěstí zničí samy. Zvrácená ideologie povede k občanské válce a bankrotu USA. Bohužel ve snaze se zachránit vyhází mnoho bomb na nevinné.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*