Že pro většinu národů Evropy je tak nízká nezaměstnanost jako je v Rusku nedostižným snem a jak i vyplynulo z dnešní konference Vladimíra Putina, Rusko dokonce  často trpí nedostatkem pracovníků v některých oborech např. v zemědělství stojí také za zmínku.

Zatímco USA hoří sociální bouře v desítkách měst se silným podtónem policejního násilí a zabíjení lidí bez důvodu, zatímco v Německu narůstají protiislámské demonstrace, dané zoufalstvím i řadových Němců nad neúnosnou imigrací, tak Rusové si prostě jen trochu ve větším kupují vánoční dárky a momentálně kupují vše hodnotné.

mediokracie 2

Nejsem ekonom, ale co více si obchodníci mohou přát. Ještě nedávno titíž novináři zkormouceně pokyvovali hlavou na poklesem tržeb při prodeji například našich Škodovek. Teď, když se všechny vyprodali, ještě více hysterčí, že se prodali.

Co by za to dal náš Babiš. To by národnímu hospodářství bodlo jako nic jiného.

Že ekonomické turbulence i v Rusku, namnoze politicky vyvolané mohou trvat ještě nějakou dobu je jasné. Ale podstatné to není.

Podstatné je, jakou v té které zemi vládnoucí politici mají podporu. Zatímco v České republice má tato vláda podporu 32 % – tedy nic moc, ve Francii prezident Hollande podporu 12% – tedy tragika, ten Putin má trvale podporu kolem 80 % a Rusové za ním stojí jako nikdy. I jediný trochu známý opozičník Navalnyj, kterého zde často naši havlisté  oceňují, jasně prohlašuje, že Krym je přirozeně ruský a vrácen nikdy nebude. A miláček Schwarzenberga oligarcha Chodorkovskij prohlašuje opakovaně i v Evropském parlamentu, že sankce proti Rusku jsou hrubou chybou, neboť způsobují odpor naprosté většiny Rusů proti všemu západnímu a že Rusové  vidí v Západu úhlavního nepřítele, což je nepochybně pravdou.

Už dnes jsou všechny včerejší úvodníky deníků mimo mísu a je možné je hodit do krbu k zátopu nebo ještě hůř použít jako toaletní papír.  Během jediného dne posílil rubl z propadu 80 rublů za dolar opět k hranici 60 % a indec na burze opět posílil o 17%.


Rusko muselo za Jelcina překonat mnohem delší propad. To co dnes prožívá je sympatická výzva.

Kdyby naše zemička byla tak málo zadlužená jako je Rusko, mohli bychom slavit…

Mimochodem, ještě včera všichni spekulovali, jak bude Putin odvolávat Medvěděva na ČT 24 řešili jeden katastrofičtější scénář za druhým.

Rozchechtané zpravodajství.

No bude roztomilé, s čím naši havlisté budou ještě ty dva tři roky přicházet. Řekl bych, že podle nich bude Rusko obden na lopatkách a ani nepostřehnou, že v mezidobí se rozpadne nejprve eurozóna a potom Evropská unie, rozhoří se ještě více protirasové bouře v USA, které jsou  projevem blížící se možné sociální revoluce a nakonec se historicky znemožní celý slavný Západ.

Čeká nás další rozchechtané zpravodajství.

Judr. Jiří Vyvadil