Ron Paul: Ekvádorský prezident prodal Assange Spojeným státům

Ron Paul: Ekvádorský prezident prodal Assange Spojeným státům

Ekvádorský prezident Lenin Moreno prodal vydavatele WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytl latinskoamerické zemi půjčky ve výši miliard dolarů, podle bývalého republikánského kongresmana a prezidentského kandidáta Rona Paula.Dr. Paul, zakladatel Institutu pro mír a prosperitu Rona Paula, učinil tyto poznámky, když diskutoval o násilném zatčení Assange britskou metropolitní policií na ekvádorském velvyslanectví v Londýně poté, co Morenova vláda zrušila jeho azyl.

Australský informátor byl zatčen ve prospěch USA  ve čtvrtek 11. dubna na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde mu byl v roce 2012 udělen azyl.

Zatčení Assange (47) požadovaly Spojené státy za zveřejnění utajovaných dokumentů týkajících se válečných zločinů USA v Iráku a Afghánistánu, které odhalil americký informátor Chelsea Manning. Assange před svým zatčením strávil sedm let na ekvádorském velvyslanectví.

„Máme dvě zahraniční politiky. Říkáme lidem, co mají dělat. A pokud to udělají, jsme s nimi. Dáme jim spoustu peněz. Pokud to neudělají, mají velké problémy, nechají se bombardovat. Napadneme je a dojde k převratu,“ řekl Dr. Paul.

„Zjistili jsme, že Moreno, ekvádorský prezident, to neudělal špatně. Koketuje s námi,  získává více peněz a poslechl, víte, poté, co se stal prezidentem – je to škoda, protože předchozí prezident nám to nedovolil, nebo alespoň zajistil, aby mohl být Assange do určité míry chráněn,“ uvedl.

„Ale on (Moreno) je zjevně ve formě a nyní ho samozřejmě vydal. A to nemusí být všechno. To bude pravděpodobně náš oficiální nástroj, který těmto zemím poskytneme,“ poznamenal.

„Mezinárodní měnový fond již [Ekvádoru] dodal 4,2 miliardy dolarů a na cestě je dalších šest miliard dolarů,“ řekl.

Moreno obvinil Assange, že se snažil použít ekvádorské velvyslanectví v Londýně jako „centrum pro špionáž“ a řekl, že rozhodnutí zbavit informátora jeho politického azylu následovalo po „porušování“ tohoto statusu.

V rozhovoru pro deník Guardian, Moreno obhajoval své rozhodnutí v případě Assange.

„Je nešťastné, že z našeho území se svolením úřadů předchozí vlády byla na ekvádorském velvyslanectví v Londýně zajišťována intervence do procesů jiných států,“ uvedl prezident.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*