Řecký ministr zahraničí: EU musí zastavit „horečnatý“ proti-ruský postoj.

Řecký ministr zahraničí: EU musí zastavit „horečnatý“ proti-ruský postoj.

Evropská unie by měla zvážit dlouhodobé vztahy s Moskvou, namísto horečnatých proti-ruských kroků, uvedl nový řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias a dodal, že Řecko se nechce vzdát svých historických vztahů s Moskvou.

„Řecko má zájem o stabilizaci a mír na Ukrajině, stejně jako chce zabránit rozkolu ve vztazích mezi EU a Ruskem,“ uvedl Kotzias pro řeckou tiskovou agenturu Athens News Agency, vysvětlujíc postoj Řecka na mimořádném zasedání ministrů zahraničí EU v Bruselu.

Řecký ministr zahraničí  Nikos Kotzias Foto: Thierry Tronnel/Corbis
Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias Foto: Thierry Tronnel/Corbis

Ministr také vyzval Evropskou unii, aby „konečně zvážila, co chtějí dělat s Ruskem v dlouhodobém horizontu … namísto morálně správných, ale příliš horečných reakcí na ukrajinskou krizi.“

Debata v belgickém hlavním městě byl tvrdý oříšek, zdůraznil ministr, ale bylo to pro Atény rozhodující,“ aby nedošlo k nejasnostem v oblasti ne-ekonomických vtahů mezi Evropany a nenarušilo to vztahy mezi Evropou, Řeckem a Ruskem.“

„Ti z našich partnerů, kteří nechtějí vážný rozchod s Ruskem, se na nás dívali s velkou sympatií, a někteří se dokonce v průběhu jednání schovali za našimi zády. Ostatní, kteří se silně staví proti dialogu a proti vztahům s Ruskem, a námi zacházeli kriticky a distancovali se od nás. Bylo to velmi těžké vyjednávání,“ uvedl.

Nicméně, Kotzias dodal, že je přesvědčen, že si řecká delegace vedla docela dobře, během jednání v Bruselu.

Nově zvolená levicová vláda v Řecku odmítla schválit prohlášení EU o dalších sankcích proti Rusku, které je obviňováno kvůli jeho postoje vůči konfliktu na Ukrajině.

„Vysvětlil jsem jim, že dle řeckého názoru, EU nezačíná a nekončí sankce, a to nehledě na skutečnost, že neobsahuje institut sankcí,“ uvedl řecký ministr.

Dodal, že Federica Mogherini, vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, „pochopila problém, a uvědomila si, že integrace EU nemůže pořád jednat agresivně.“

Skutečnost, že nebudou uvaleny žádné nové sankce vůči Moskvě a že ty stávající omezující opatření budou prodloužena do září – ne až do konce roku 2015- je „významný úspěch řecké diplomacie,“ uvedl Kotzias, který je také profesorem politické teorie na universitě Pireus.

„Řecko by si nemělo vybírat strany a vzdát se svých historických vztahů s Ruskem,“ dodal.

Atény chtějí mírové řešení krize na Ukrajině – která již stála více než 5000 životů- uvedl ministr, připomínajíc velké řecké komunity na Ukrajině.

Také uvedl, že varoval EU, že její opatření proti Rusku destabilizují region.

Během jednání v Bruselu, řecká delegace dala EU také jasně najevo, že by země neměla být považována za „státního vyděděnce“, kvůli jejich dluhům.

„Moji kolegové pochopili, že se nemohou chovat k Řecku, jako kdyby se jednalo o státního vyděděnce, protože dluží peníze,“ zdůraznil.

Nová řecká vláda vznikla poté, co levicová strana SYRIZA vyhrála parlamentní volby 25. ledna, a získala 149 křesel z 300 míst v parlamentu.

Strana, vedená Alexisem Tsiprasem, si zvýšila svoji popularitu poté, co slíbila, že znovu projedná řecký dluh a skoncuje s úspornými opatřeními v zemi.

 

zdroj: http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*