Řecko rozhodně Evropskou unii, ale časem i NATO, nakopne jiným směrem

Řecko rozhodně Evropskou unii, ale časem i NATO, nakopne jiným směrem

Když se minulý týden začaly objevovat povýšenecké články na téma, že Řecko ustoupilo požadavku věřitelů, vypadalo to špatně. Každý asi chápal, že řecký premiér Alexis Tsipras je v dnes skutečně obtížné situace a každý jiný na jeho místě by se zhroutil. Nakonec se ukázalo, že první úvahy byly chybné. Řecká vláda se Trojce nepokořila a na příští neděli vyhlásila referendum o splnění jejich požadavků. Ale nejen to, počínaje Tsiprasem, konče všemi jeho ministry všichni chápou toto referendum jako otázku národní hrdosti a demokracie.

EU i Trojce sklaplo. To fakt nikdo nečekal. Naopak už viděli Tsiprase plazícího se před jejich nohami.

Vyhlášení referenda o podmínkách věřitelů bylo geniálním tahem a je nepodstatné, zda racionálně ještě bude mít význam.

Jiří Vyvadil Foto: ČTK
Jiří Vyvadil Foto: ČTK

Alexis Tsipras je nepochybně oním mužem, který změní nedemokratickou a pokryteckou EU. Je v podstatě tím, čím je Putin v celosvětovém měřítku. Tak jako Putinovo Rusko odstartovalo proces arogantní světové dominance USA, je Tsiprasovo Řecko tou zemí, která zatřese stávající unií.

Zatímco média řeší, zda jsou řecké bankomaty schopny poskytovat hotovost, jde přece o neskutečně více. Budu do omezení opakovat: V případě sporu Řecka s Evropskou unií rozhodně nejde jen na o řešení ekonomických otázce. Nejde o to, zda Řecko dospěje k bankrotu či naopak se podrobí další pasti tzv. záchranných balíčku nadiktovaných Trojkou.

Jde o pojetí Evropy, zda bude respektovat demokratickou volbu občanů v jednotlivých zemích, jde i o to, zda vůbec má i nadále existovat euro jako takové (kritika eurozóny totiž jistě bude narůstat), jde o to, zda EU má být poslušným mopslíkem v rukách USA a stejně tak. Zda nenazrál čas udělat něco s NATO.

Pro hrdé Řecko platí jedno: Jestli se rozzlobíme, budeme zlí.

Nepodrobí-li se, bude to nesmírně silný impuls pro radikální strany v  podstatně silnějších evropských zemích, jak pro radikálně levicovou PODEMOS ve Španělsku, ale ač to zní paradoxně, ze 70 % sdílí mnohé jeho pohledy i radikálně nacionalistická Národní fronta Marine Lle Pen, a je jich více.

Ať tak či onak, řecká Syriza je dnes katalyzátorem evropských změn a její lídr i ona sama v národních podmínkách půjde nahoru.

A EU, ale i NATO se musí připravit na to, že řecká ekonomická krize, kterou EU nezvládla, ač to bylo v podstatě snadné (v evropském měřítku ty dluhy byly zanedbatelné) prohloubí celoevropskou politickou krizi a možným rozpadem evropských struktur.

Bylo by to jen logické dovršení fatálních chyb, které EU po delší dobu vrší.

 

Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Řecko rozhodně Evropskou unii, ale časem i NATO, nakopne jiným směrem

  • Socialistická ekonomická integrace a Přestavba hospodářského mechanismu (Perestrojka) v 80. letech odstartovaly konec RVHP. Ještě v roce 1989 jsme si nedovedli představit, že by RVHP zanikla. Současní papaláši v EU dělají úplně stejné chyby jako tehdejší papaláši v RVHP. Od původní EHS k dnešní podobě EU se odehrálo mnoho změn. Vrcholní politici si jen hlídají svá koryta i za cenu likvidace základních svobod. EU podléhá diktátu USA a žene Evropu do záhuby. Zbavme se vlivu USA, začněme znovu používat zdravý rozum a Evropa bude prosperovat. EU je byrokratickou brzdou tak silnou, že nedokáže odporovat dravému stylu USA. Pokud bude vliv v Evropě decentralizován, nebudou nás moci tak snadno ovládat Američané a postavíme se znovu na nohy. V krajním případě by prospěl i rozpad EU jako takové.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*