„Rakušané se stávají cizinci ve vlastní zemi“ – Počet narozených cizinců v Rakousku dosahuje rekordní výše

„Rakušané se stávají cizinci ve vlastní zemi“ – Počet narozených cizinců v Rakousku dosahuje rekordní výše

V Rakousku dosáhl počet lidí narozených v zahraničí nového maxima a jedna z předních stran v zemi bije na poplach před nepřetržitým přílivem cizinců do Rakouska. Téměř 1,8 milionu (20,1 procenta) lidí žijících v Rakousku se podle poslední zprávy o migraci z roku 2020, kterou vypracoval Rakouský integrační fond, narodilo v zahraničí.

Před pěti lety byl tento podíl 18,3 procenta.

„Více než 20 procent obyvatel se nenarodilo v naší zemi. Rakušané se ve své zemi stále více stávají cizinci. Znepokojující je zejména to, že více než čtvrtina dětí ve školách již nemá němčinu jako rodný jazyk,“ uvedl v reakci na novou vládní zprávu mluvčí Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hannes Amesbauer.

Rostoucí podíl cizinců vyvolával v Rakousku v minulosti obavy. Například v roce 2019 prohlásil tehdejší vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ, že Rakušané riskují, že se stanou menšinou ve vlastní zemi, a označil to za demografickou náhradu.„Nenechám se umlčet, nechceme se stát menšinou ve vlastní vlasti,“ řekl Strache příznivcům 1. května téhož roku. Strache se nakonec stal obětí tajné operace, při níž byl během aféry na Ibize tajně nahráván, což vedlo ke ztrátě pozice FPÖ v rakouské vládní koalici.

V návaznosti na Stracheho vyjádření se je řada levicově orientovaných novin pokusila dementovat. Za prvé poukázali na to, že mnoho cizinců pochází z jiných evropských zemí, což se odrazilo i v poslední zprávě, která ukázala, že největší skupina cizinců pochází z Německa, následovaná Bosnou a Hercegovinou, Tureckem, Srbskem a Rumunskem.

Nicméně podíl neevropských obyvatel Rakouska roste a statistiky poukazují i na další mořskou změnu, kterou mnohé noviny přehlížejí. Integrační fond také hodnotil počet studentů rakouského školního systému, kteří doma hovoří neněmeckým jazykem. Tento podíl se ve srovnání s rokem 2015 zvýšil o 3,6 procentního bodu na 27,4 procenta. To znamená, že přibližně 300 000 z téměř 1,1 milionu studentů doma komunikuje v jiném než německém jazyce.

Stručně řečeno, zatímco etničtí Rakušané stárnou, nejmladší generace je stále méně rakouská a stále více nemluví německy. Mnoho ověřovatelů faktů, jako je například Wiener Zeitung, také vypracovává prognózy do roku 2050, ale tam se zastaví. Jiné země však zveřejnily údaje, které se zabývají trendy v delším horizontu, včetně oficiálního norského statistického úřadu, a stanovily, že etničtí Norové se během tohoto století stanou ve vlastní zemi menšinou. Pew Research také zjistil, že migrace a demografické trendy znamenají, že počet muslimských obyvatel Evropy by se mohl do roku 2050 ztrojnásobit na 75 milionů.

Stejně jako mnoho dalších západoevropských států se města proměňují nejrychleji. Podíl cizinců na celkové populaci byl nejvyšší ve Vídni (37,1 procenta), následované Horními Rakousy (13,5 procenta) a Dolními Rakousy (11,4 procenta), zatímco nejnižší v Burgenlandu (12 procent). Největší nárůst od roku 2016 zaznamenala spolková země Tyrolsko s 19,2 procenta.

Podle studie je u cizinců v Rakousku vyšší pravděpodobnost nezaměstnanosti než u jejich státních příslušníků. Další zprávy zdůraznily, že více než polovina vězňů v Rakousku jsou cizinci. V roce 2020 byla míra nezaměstnanosti mezi rakouskými občany 8,4 procenta a mezi cizinci 15,3 procenta, téměř dvakrát tolik. Ve Vídni byl v roce 2020 nezaměstnaný každý pátý cizinec.

Podíl těchto dětí a dospívajících byl nejvyšší ve zvláštních školách (40,3 procenta), polytechnických školách (35,6 procenta) a nových středních školách (33,3 procenta). Ze spolkových zemí zaznamenala v tomto ohledu nejvyšší podíl Vídeň (54,4 procenta), nejnižší Korutany (16,6 procenta)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*