Rakouská ministryně zahraničí: Sýrie je obětí válečných konfliktů ve jménu ropy

Rakouská ministryně zahraničí: Sýrie je obětí válečných konfliktů ve jménu ropy

Ropa je skutečným důvodem všech konfliktů na Středním východě, zatímco Sýrie je právě poslední obětí tohoto boje, uvedla ve svém projevu, který zahájila v arabštině, před Valným shromážděním OSN rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová.

Samotná existence moderních států Středního východu byla „utvářena ropným průmyslem,“ řekla Kneisslová na Valném shromáždění OSN. Expertka na Střední východ vysvětlila, že hranice států, které vznikly po rozpadu Osmanské říše, byly „založeny na potrubích“.Všechny války, které tento region v uplynulých desetiletích zažil, jsou jen pokračováním tohoto boje o kontrolu nad fosilními palivy, které stále „dominují v energetickém mixu“ ve světě, uvedla ministryně zahraničí a dodala, že Sýrie, kterou pohltil sedmiletý krvavý konflikt je „obětí nestability vytvořené všemi těmito válkami“.

Bylo to vůbec poprvé, kdy rakouský nejvyšší představitel učinil takové prohlášení na úrovni Valného shromáždění OSN.

Kneisslová také překvapila shromáždění v New Yorku, když zahájila svou řeč v arabštině – krok, který vysvětlila svým respektem k lidem, kteří bojují za svůj život v oblasti zpustošené válkami. Během svého prohlášení přecházela na francouzštinu, španělštinu a angličtinu.

Ministryně také kritizovala mezinárodní společenství a OSN zejména proto, že ztratili skutečnou efektivitu za „přívaly setkání, které někteří diplomaté změnili v pohodlnou a nekonečnou hru plnou litanií a manter.“

„My jsme se usadili v těchto otřepaných argumentech, když diskutujeme o Sýrii a Jemenu. My jsme se nechali unést takovými slovy, jako je rekonstrukce a stabilizace, zatímco obyvatelstvo  – děti – se jen snaží přežít,“ uvedla Kneisslová. Po těchto slovech, ministryně zahraničí oznámila, že Rakousko by chtělo „přispět k financování“ operací k odminování Sýrie.

Vídeň je také „připravena zvýšit svůj humanitární závazek“, aby pomohla jemenskému lidu, uvedla Kneisslová, která označila jemenskou krizi, která je často ignorována západními sdělovacími prostředky a úředníky za „největší tragédii naší doby“.

Ve svém projevu Kneisslová také odsoudila používání chemických a biologických zbraní a vyzvala k jadernému odzbrojení a nabádala mezinárodní společenství, aby se více snažilo bojovat za práva žen.

 

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*