Radioaktivní, ale…bezpečné? Japonsko chce navzdory námitkám vypustit odpadní vodu z Fukušimy do Pacifiku

Radioaktivní, ale…bezpečné? Japonsko chce navzdory námitkám vypustit odpadní vodu z Fukušimy do Pacifiku

Japonské vládě dochází místo na uskladnění kontaminované radioaktivní vody v důsledku havárie ve Fukušimě, tak se připravuje, že tuto vodu vypustí do Tichého oceánu – a to navzdory přítomnosti radioaktivních prvků.    

V současné době je v jaderné elektrárně Dai-Ichi uloženo 1,09 miliónu tun kontaminované vody v 900 nádržích.Vláda tvrdí, že radioaktivní materiál je redukován na nedetekovatelné úrovně pomocí postupu Advanced Liquid Processing System (ALPS), ale existují důkazy, že tento proces neodstraňuje mnoho radioaktivních prvků, včetně antimonu, kobaltu, jódu, rhodia, ruthenia, stroncia a teluru. Společnost Tepco, která elektrárnu provozuje, připouští, že voda obsahuje tritium, ale trvá na tom, že tyto hladiny jsou „bezpečné“.

Britský deník UK Telegraph získal dokumenty od japonských vládních zdrojů, které uvádějí, že orgány jsou si vědomy, že ALPS, vyvinutý společností Hitachi, ve skutečnosti nevylučuje radioaktivní prvky na nedetekovatelné úrovně. Společnost Tepco minulý měsíc byla donucena připustit, že 80 procent vody stále obsahuje radioaktivní látky poté, co místní obyvatelé a rybáři protestovali proti plánům vypustit jí do oceánu.

Tepco připouští, že 65 000 tun očištěné vody systémem ALPS si zachovalo více než stonásobek zákonem povoleného množství stroncia-90. Stroncium-90 se hromadí v zubech a kostech a může způsobit leukémii a rakovinu kostí.

Tritium také není neškodné, i přes ujištění Tepca. Podle jaderného specialisty Shauna Burnie jsou beta částice prvku škodlivější než rentgenové paprsky a záření gama.

Vláda původně plánovala vypustit kontaminovanou vodu v roce 2016, ale byla zaskočena silou místní opozice. V březnu roku 2016 byli vedoucí pracovníci společnosti Tepco obviněni z úmrtí a zranění v souvislosti s rozpadem Fukušimy poté, co soudní komise uvedla, že společnost ignorovala interní zprávu z roku 2008, která varovala, že by mohla být elektrárna zasažena 15metrovými vlnami v případě tsunami.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*