Putin varuje, že ruský tranzit zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu může selhat

Putin varuje, že ruský tranzit zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu může selhat

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že tranzit zemního plynu do Evropy přes území Ukrajiny se může nakonec zastavit. Podle jeho názoru může ukrajinský plynovodní systém jednoduše prasknout, pokud se zvýší tranzit.„Někteří nezodpovědní politici na Ukrajině volají po znárodnění plynu, a v důsledku toho tam začali plyn odčerpávat,“ řekl Putin.Podle Putina Rusko letos zvýšilo dodávky prostřednictvím přepravního systému plynu na Ukrajině o více než deset procent.

„Tam už se nedá zvýšit. Všichni nám říkají, abychom zvýšili dodávky plynu přes Ukrajinu, ale je nebezpečné je zvyšovat. GTS se tam už desítky let neopravuje, a pokud se tlak zvýší, systém praskne a Evropa tuto trasu zcela ztratí,“ řekl prezident Putin.

Putin zároveň poukázal na to, že i v nejtěžších obdobích studené války Rusko plnilo své smluvní závazky a dodávalo do Evropy zemní plyn.

„I v nejtěžších obdobích studené války Rusko průběžně plnilo své smluvní závazky dodávat plyn do Evropy,“ připomněl.

Putin již dříve pojmenoval důvod růstu cen plynu v Evropě. Podle něj se ceny zemního plynu v Evropě zvýšily kvůli nedostatku elektřiny, ale ne naopak. Putin také slíbil, že Rusko do konce roku dosáhne rekordních dodávek plynu na světový trh.

Putinův oficiální mluvčí Dmitrij Peskov zase prohlásil, že Rusko zvýšilo dodávky plynu do Evropy na základě stávajících smluv na maximum a nebude moci dále zvyšovat vývoz paliv.

Zemní plyn byl posledních deset let hojný a levný. To se ale letos změnilo, když poptávka drasticky předstihla novou nabídku. Vzhledem k tomu, že není moc jiných možností, tak se očekává, že svět bude více záviset na spalování plynu jako na náhradě uhlí s cílem dosažení krátkodobých ekologických cílů. Ale jak výrobci omezují investice do nových dodávek kvůli nátlaku investorů a vlád, které se orientují na klima, začíná být zřejmé, že ceny energií zůstanou drahé.

„Bez ohledu na to, jak se na to díváte, bude plyn v příštích desetiletích přechodným palivem, jak hlavní ekonomiky jsou odhodlány splnit cíle u emisí uhlíku,“ řekl Chris Weafer, generální ředitel moskevské společnosti Macro-Advisory. „Ceny plynu budou ve střednědobém horizontu pravděpodobně vyšší a v dlouhodobém horizontu budou dále stoupat.“

Do roku 2024 podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) vyskočí poptávka po plynu o 7 % z úrovní před pandemií Covid-19. Při pohledu dále do budoucnosti se očekává, že poptávka po zkapalněném zemním plynu do roku 2035 poroste o 3,4 % ročně, což podle analýzy společnosti McKinsey & Co předstihuje ostatní fosilní paliva.

Rostoucí sentiment proti plynu a zvýšená kontrola emisí metanu zastavily projekty a donutily energetické společnosti přehodnotit své plány. IEA, která označovala zemní plyn jako přemosťující palivo pro budoucnost s nízkými emisemi uhlíku, vzbudila na začátku letošního roku širokou pozornost, když uvedla, že je třeba zastavit investice do nových upstream polí, pokud chce svět do roku 2050 dosáhnout čistých nulových emisí.

Ale bez nových investic jen spotřeba LNG v Asii převýší podle společnosti WoodMac v roce 2035 nabídku o 160 milionů tun. Pro srovnání – Asie loni dovezla asi 250 milionů tun LNG.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*