Putin: Útok na Kazachstán byl dobře připraven a koordinován

Putin: Útok na Kazachstán byl dobře připraven a koordinován

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedávné nepokoje v Kazachstánu za útok na republiku. Podle Putina by se mělo na podobné agrese reagovat okamžitě, bez odkladů.

Při projevu na mimořádném zasedání Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Putin rovněž poznamenal, že v Kazachstánu existují mocenské informační technologie sloužící k podpoře nepokojů, podobně jako se to stalo během nepokojů na Ukrajině v roce 2014. Putin poukázal na činnost dobře organizovaných a dobře kontrolovaných militantních skupin, z nichž některé prošly výcvikem v teroristických táborech v zahraničí.

Mírové sbory CSTO zůstanou v Kazachstánu tak dlouho, jak bude potřeba, naznačil ruský prezident.

Mírové síly mohou zůstat rozmístěny v Kazachstánu po omezenou dobu a budou povinny Kazachstán opustit, jakmile to správa republiky uzná za nutné.

Vojenské kontingenty zemí CSTO byly rozmístěny v Kazachstánu na základě oficiální žádosti vedení republiky v souladu s článkem 4 Smlouvy o kolektivní bezpečnosti z roku 1992.Jednotky CSTO vyslané do Kazachstánu jednaly rychle a bezproblémově, což umožnilo zabránit zhoršení krize v republice, řekl Putin. Rusko vyslalo do Kazachstánu jednotky výsadkových sil, které prošly důkladným výcvikem.

„Opatření přijatá úřadem CSTO jasně ukázala, že tu nenecháme nikoho rozhoupat loď. Nedovolíme, aby se zaváděly scénáře takzvaných barevných revolucí,“ řekl Vladimir Putin.

Země CSTO musí být připraveny na jakékoliv provokace, aby takové situace nikoho nepřekvapily.

Podle ruského prezidenta prokázal jeho kazašský protějšek Kassym-Žomart Tokajev během nepokojů v zemi odvahu. Konsolidoval společnost, donucovací orgány a obyvatelstvo, aby odrazil teroristy. Tokajev převzal do svých rukou odpovědnost za příslušné operace.

Prezident Kazachstánu: Nepokoje byly pokusem o převrat

Prezident Kazachstánu Kassym-Zhomart Tokajev prohlásil, že protesty a nepokoje, které v republice začaly 2. ledna 2022, byly součástí pokusu o státní převrat.

Na mimořádném zasedání Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Tokajev prohlásil, že hlavním cílem teroristů je podkopat ústavní pořádek v republice, chopit se moci a pokusit se o státní převrat. Radikálové, řekl prezident Kazachstánu, chtěli za tímto účelem vyvolat v zemi chaos.

Podle Tokajeva byli teroristé, včetně ozbrojenců z cizích zemí, přímo zapojeni do agrese proti Kazachstánu, zatímco jejich akce během nepokojů byly koordinovány z jednoho centra. Nepokoje vypukly jakoby na jediný povel, řekl Tokajev a dodal, že radikálové, kteří se chystali obsadit prezidentské sídlo, od svých plánů upustili poté, co se dozvěděli o příjezdu mírových jednotek CSTO do země.

„Ozbrojení ozbrojenci se do města vrhli ze tří směrů jako obrovské hejno hyen. Nejprve předstírali, že jsou mírumilovní demonstranti, oklamali policii a dokonce i obyvatele města. Události, které následovaly poté, se zapíší do historie jako tragédie Alma-Aty,“ prohlásil Tokajev na setkání.

Masivní protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna 2022 kvůli prudkému zvýšení cen paliva pro vozidla. Protestující rychle nahradili své ekonomické požadavky požadavky politickými a požadovali, aby bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev opustil politiku.

Nepokoje v Kazachstánu: počet obětí není znám

Devátého ledna kazašský prezident Tokajev posmrtně ocenil 16 vojáků a policistů, kteří byli zabiti během nepokojů v zemi. 10. ledna vyhlásil národ celostátní smutek za ty, kteří byli při nepokojích zabiti.

Počet příslušníků bezpečnostních složek, kteří byli zabiti v Kazachstánu během celostátních nepokojů, vzrostl na 17, sdělila Interfaxu tisková služba kazašského ministerstva vnitra.

Jde o policisty, národní gardu a armádu, uvedlo ministerstvo vnitra.

Předtím bylo oznámeno, že při nepokojích bylo zabito celkem 16 strážců zákona. Počet obětí mezi účastníky nepokojů a civilním obyvatelstvem nebyl oznámen, i když podle nepotvrzených zpráv jde o stovky lidí.

Veřejný ochránce práv dětí v Kazachstánu Aruzhan Sain uvedl, že v důsledku nepokojů byly zabity dvě děti a jedno zůstává ve vážném stavu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*