Putin: Nedovolím nikomu proměnit Rusko v Jugoslávii

Putin: Nedovolím nikomu proměnit Rusko v Jugoslávii

Ruský prezident Vladimir Putin se na setkání s Radou pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva pustil do sporu s členem Rady, filmovým režisérem Alexandrem Sokurovem. Zpráva o schůzce byla zveřejněna na oficiálních internetových stránkách Kremlu.

Během svého projevu Sokurov poukázal na řadu problémů spojených s mezietnickými konflikty, územními nároky a osudem tamních národů. Sokurov zejména navrhuje věnovat pozornost těm národům, které nechtěly žít v rámci struktury Ruské federace.

Putin označil Sokurovův projev za manifest plný obav.„Jak víte, kdo s námi chce žít a kdo ne? (…) Chcete, aby se osud Jugoslávie opakoval na našem území?“ Argumentoval Putin.

Režisérovi řekl, že se k němu chová s velkou úctou, ale požádal ho, aby si tuto informaci ověřil, než ji řekne veřejně, protože je nepřípustné, aby i tak významná veřejná osobnost, jako je Alexandr Sokurov, mluvila na toto téma povrchně za celý národ.

Ruský prezident také připomněl, že krvavé období devadesátých let ukázalo, jak všechno může skončit.

„Ujišťuji vás, že je to nebezpečná hra. Udělali jsme hodně pro to, abychom se dostali z této nebezpečné linie. Netlačte nás zpátky. Zajímá ruský lid rozklad a rozpad Ruské federace? Bude to pak Rusko? Chcete z nás udělat Moskvany?“ Divil se Putin.

Sokurov v reakci na to uvedl, že pouze navrhuje přemýšlet o problémech, kterých se ve svém projevu dotkl. Putin odpověděl, že nikdo není proti tomu, abychom o těchto otázkách přemýšleli, ale měli jsme se nad nimi nejprve zamyslet, než jsme řekli všechny tyto věci.

„Pojďte se mnou, dlouho jsme se neviděli. (…) Prosím, nezlobte se, ale tohle jsou vážné věci. Můžete někoho urazit,“ řekl Putin Sokurovovi.

Kirill Kabanov, člen Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv, dříve uvedl, že setkání s Putinem trvalo více než pět hodin. Prezident na každý projev reagoval klidně a podal „poměrně vážné vysvětlení ke každé záležitosti,“ řekl.

Ředitel Alexandr Sokurov později litoval, že vstoupil do polemiky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V rozhovoru pro News.ru Sokurov také řekl, že byl rozčilený a nyní se domnívá, že neměl na schůzce mluvit, protože výsledný spor vyvolal jen podráždění.

„Mluvíme tam v naději, že nás pochopí. Alespoň já jsem neměl žádný jiný cíl,“ vysvětloval a dodal, že může říct mnohem víc, než ve skutečnosti řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Komentář “Putin: Nedovolím nikomu proměnit Rusko v Jugoslávii

  • USA mají vojenské základny po celém Světě, stále blíže k Rusku a přitom se rozčilují, když má Rusko své vojáky na svém území a označují Rusko za agresora.
    Připomíná mi to jako když si stěžuje oběť na agresora, že jí neustále mlátil svou hlavou do okované boty.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*