Putin a Tsipras začali novou éru rusko-řeckých vztahů

Putin a Tsipras začali novou éru rusko-řeckých vztahů

Ruský prezident Vladimír Putin jednal s řeckým premiérem Alexis Tsiprasem ve středu v Moskvě. Obě strany diskutovaly o ekonomických vazbách, energetické bezpečnosti, světových záležitostech a o dvoustranné dohodě o zemědělství.

Putin na společné tiskové konferenci po jednání uvedl, že oba představitelé diskutovali o velkých projektech v oblasti infrastruktury, mezi jinými i o projektu plynovodu Turecký proud.

tsipras a putin

Dohodli jsme se na tom, že budeme věnovat větší pozornost v rámci investic, hovořili jsme o spolupráci v energickém sektoru. Diskutovali jsme o možnostech dodávat ruský plyn do Řecka prostřednictvím Tureckého proudu,“ uvedl ve středu Putin.

Nové plynové vedení poskytne Evropanům potřebné palivo, a umožní Řecku, stát se jedním z hlavních energetických distribučních center na kontinentu, což může přilákat významné investice do řecké ekonomiky,“ dodal Putin.

Tsipras uvedl, že Atény mají zájem o přilákání investic na výstavbu plynovodu na řeckém území podél tureckých hranic.

Řecko-ruský bilaterální obchod se zdvojnásobil v období 2009-2013, ale spadl o 40 procent v roce 2014. Jednání o řeckém dluhu vůči EU je stále na mrtvém bodě, jak se Atény snaží oživit řeckou ekonomiku, která čelí miliardovým dluhům.

Mezitím, řecký premiér v Moskvě prohlásil, že evropští lídři musí respektovat svrchovanost Řecka a jeho práva na zlepšení vztahů se zeměmi, jako je Rusko.

Máme nový úkol v obnově rusko-řeckých vztahů, uvedl Tsipras. „Řecko je suverénní stát a bude využívat svou geopolitickou roli evropské země. Využijeme všech možností pro posílení spolupráce s Ruskem.“

Putin uvedl, že Rusko „nikoho do ničeho nenutí“, a poznamenal, že „ jen proto, že je Řecko zadlužené, to neznamená, že nemůže mít nezávislou zahraniční politiku“.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Sawsan Chebli uvedla na úterní tiskové konferenci v Berlíně, že se od Řecka očekává, že bude nadále podporovat sankce EU proti Rusku.

Řecký premiét Tsipras nicméně ve středu uvedl, že Řecko „otevřeně nesouhlasí“ s evropskými protiruskými sankcemi, protože ekonomická válka EU proti Rusku by mohla vést k nové studené válce.

Nesdílíme postoj EU k hospodářským sankcím proti Rusku. Budeme podporovat nové řešení založené na dialogu,“ uvedl Tsipras v Moskvě.

 

BRICS/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Putin a Tsipras začali novou éru rusko-řeckých vztahů

  • Preji Recku hodne sily, aby obstalo tlaku ze strany prihlouple EU. Preji jim, aby prekonalo toto obtizne obdobi za pomoci Ruska. A co si preji ja? Aby ten evropsky pytel pychy a nadrazenosti prasknul jednou pro vzdy.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*