Puškov: Polsko se stává východní americkou vojenskou základnou

Puškov: Polsko se stává východní americkou vojenskou základnou

USA a Polsko dokončily jednání, po kterých bude do Polska vysláno dalších 1 000 amerických jednotek. Uvedl to šéf Pentagonu Mark Esper.

„USA a Polsko dokončily jednání o dohodě o posílené obranné spolupráci (EDCA). Dohoda umožní zvýšenou stálou přítomnost přibližně 1 000 vojáků, “uvedl v písemném prohlášení Esper.V Polsku je již v rámci rotace umístěno 4 500 amerických vojáků, uvedl.

Dohoda také umožní „posílit omezení Ruska a posílit NATO“, uvedl ve svém prohlášení Esper.

Zvýšená přítomnost USA bude zahrnovat zpravodajské, sledovací a průzkumné schopnosti a infrastrukturu na podporu bojového týmu obrněné brigády a bojové letecké brigády.

Polský prezident Andrzej Duda strávil několik let přemlouváním amerického prezidenta Donalda Trumpa, kdy naznačil, že základnu pro umístění amerických vojáků lze nazvat „Fort Trump“. Pár se v zásadě dohodl na zvýšení počtu vojáků během rozhovorů v roce 2019 a naposledy se setkal v červnu v Bílém domě na 11. zasedání dvojice, čtyři dny před znovuzvolením pana Dudy.

Polské ministerstvo obrany uvedlo, že dohoda, která předpokládá další přítomnost USA na různých místech, včetně Poznani, Powidzu, Lublinu a Zaganu, představí „novou kvalitu americké vojenské přítomnosti v Polsku i v celém regionu“.

Velvyslanec USA v Polsku Georgette Mosbacher uvedl, že dohoda „implementuje společnou vizi našich dvou prezidentů o posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku“.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*