Proti-imigrační euroskeptický lídr Salvini by se mohl stát dalším italským premiérem

Proti-imigrační euroskeptický lídr Salvini by se mohl stát dalším italským premiérem

Liga severu Mattea Salviniho skončila po italských volbách třetí nejsilnější stranou země. Ale protože strany číslo jedna a dvě nemají koaliční podporu, Salvini se domnívá, že by měl vytvořit další vládu společně s ostatními stranami středo-pravicového bloku Silvia Berlusconiho.

Salvini řekl: „Je to mimořádné vítězství, které nás naplňuje hrdostí, radostí a odpovědností. Vidím to jako hlas pro budoucnost, Italové budoucnost odměnili.“

Vůdce Ligy severu dodal, že „tým, s nimiž musíte mluvit a vládnout, je středo-pravicový“. Salvini vyloučil „podivné spojenectví“ s jinými stranami, jako je například Hnutí pěti hvězd (M5S), které bylo vítězem voleb s téměř třetinou hlasů.

„Jsem někdo, kdo drží své slovo a závazek se týká středo-pravicové koalice, která zvítězila a může vládnout,“ uvedl Salvini.

Jednání o formování italské koaliční vlády by mohla trvat dlouho, neboť žádná strana nebo předvolební koalice nezískala většinu. Berlusconiho středopravá koalice obdržela 37% hlasů, levicoká koalice 22% a Hnutí pěti hvězd 32%.

Podle nového volebního italského zákona musí strany nebo koalice dosáhnout hranice 40%. Pokud žádná strana nebo koalice nedosáhne 40%, bude záviset na tom, jak se rozhodne italský prezident Sergio Mattarella, který určí, která strana nebo koalice může zformovat novou vládu.




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*