Proč USA odmítly nabídku Ruska pro společné nálety proti Frontě an-Nusrá?

Proč USA odmítly nabídku Ruska pro společné nálety proti Frontě an-Nusrá?

Rusko nabídlo Spojeným státům zahájit v Sýrii společné nálety proti Frontě an-Nusrá, jedné z nejnebezpečnějších militantních skupin na Středním východě. Tato iniciativa by byla logickou součástí války proti terorismu, ale může čelit některým nečekaným překážkám.

Rusko, USA a další strany nadále koordinují své úsilí k vyřešení situace v Sýrii. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, Moskva nabídla Washingtonu zahájit společné nálety proti Frontě an-Nusrá, počínaje 25. květnem.

„K pokračování v boji proti OSN určeným teroristickým organizacím, nabízíme Spojeným státům- jako spolupředseda Mezinárodní podpůrné skupiny Sýrie- zahájit dne 25. května společnou akci ruských vzdušných sil a Amerikou vedené koalice, v plánování a provádění náletů proti teroristické skupině Fronta an-Nusrá a nezákonným ozbrojeným skupinám, které nedodržují příměří,“ uvedl Šojgu.

Od 25. května, Rusko chce spolupracovat se Spojenými státy k zavedení režimu příměří v oblastech pod kontrolou umírněných opozičních skupin.

„Navrhujeme, aby Spojené státy pokračovaly ve své práci s „umírněnou“ opozicí a těmi, kteří se k nim připojili k ukončení válečného stavu do 25. května letošního roku, aby poskytly přesné definice všech oblastí pod jejich kontrolou, a aby stáhly jednotky kontrolující dodržování podmínek příměří z území řízených Frontou an-Nusrá a dalších mezinárodních teroristických organizací,“ uvedl ministr.

Šojgu dodal, že akce prováděné Frontou an-Nusrá nadále zvyšují napětí v regionu.

Nicméně, Pentagon tuto nabídku odmítl.     

„Nechceme spolupracovat nebo koordinovat naši činnost s Rusy. Jak prohlásil Carter, ruské operace podporují Assadův režim, který přilévá palivo do ohně. My se nadále výhradně zaměřujeme na oslabení a poražení islámského státu (Daesh),“ řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Matthew Allen agentuře Sputnik.

Ve skutečnosti, Fronta an-Nusrá je jedna z hlavních příčin nestability v Sýrii, zejména v severní Sýrii, uvedl analytik z ústavu SNS Vladimír Evseyev.

„Rusko v poslední době prokázalo USA, že jsou to právě militanti Fronty an-Nusrá, kteří útočí na civilisty. To je důvod, proč je možný kompromis mezi Moskvou a Washingtonem,“ řekl Evseyev deníku Gazeta.ru.

Podle analytika, Amerikou vedená koalice neprovádí akce proti této teroristické skupině v důsledku tureckých zájmů v tomto regionu.

„Spojené státy se nechtějí zapojit, protože Washington nechce další problémy s Tureckem,“ uvedl analytik.

Na druhou stranu, turecká vláda podporuje radikální islamistické skupiny. Tento fakt by měl dříve nebo později vyvolat hněv Washingtonu, podotkl Evseyev. Na rozdíl od islámského státu, Fronta an-Nusrá se adaptuje k příměří a vydává se za umírněné militantní skupiny.

Rusko a USA byly součástí bilaterálních jednání při plánování ukončit syrskou válku. Nabídka Moskvy pro společné akce proti Frontě an-Nusrá je zaměřena na odstranění jedné z hlavních překážek v mírovém urovnání.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Proč USA odmítly nabídku Ruska pro společné nálety proti Frontě an-Nusrá?

  • no jeste je tu nastesti Izrael, a az jim potece voda do riti, tak si Ameriku postavi do late

  • Aneb amíci mají horké chvilky sedět na dvouch židlích. Využívat terorismus a tvářit se jakože s ním bojujete jde špatně v koalici s někým kdo s ním bojuje skutečně, Rusko jim kazí loutkové divadlo a oni si přiznat pravdu dovolit nemůžou. Takže budou muset zastrčit čumák a nechat Rusy jejich „aktiva“, která nestihli přesunout do Libye a jinam vybombardovat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*